Освіта в Польщі: ціни, умови вступу та навчання

12-6-2019

За статистикою, з усіх європейських країн 37% українських абітурієнтів обирають саме освіту у Польщі. Це пов’язано з багатьма факторами, в тому числі з:

  • високою якістю навчання;
  • розвиненою економікою країни;
  • можливістю отримати європейський диплом;
  • ментальна близькість;
  • легкість вивчення мови;
  • невисокі ціни на освіту + проживання.

До того ж, українці можуть самостійно вчитися у польських освітніх закладах починаючи з 9-го класу. Можна спочатку вступити до технікуму або ліцею, а потім – до одного з університетів. Вузи Польщі для українців пропонують якісну освіту за адекватною вартістю. Для прикладу, ціна навчання в Польщі детально розписана на сайті Проекту Освіта Без Кордонів. На сайті проекту є інформація про кожен з польських освітніх закладів, там вказані актуальні ціни. Абітурієнти з батьками зазвичай звертаються до фахівців цього проекту під час вступу. Адже саме в цей час виникає найбільше запитань, пов’язаних із поданням документів, із зарахуванням.

Ціни

Середня освіта. Перш за все, варто звернути увагу на те, що зараз можна навчатися в Польщі після 9 класу безкоштовно! Це прекрасна змога стартувати своє навчання, особливо для молоді. Є велика кількість польських ліцеїв та технікумів, які забезпечують не лише поляків, але й іноземців (у тому числі українців) якісною безкоштовною освітою. Завдяки такому навчанню в Польщі можна легко адаптуватися до цієї країни та без проблем вступити до обраного ВНЗ.

Вища освіта. Дещо інша ситуація склалася у цій сфері. Вчитися у польських ВНЗ для українців – платно. Наведемо приклади цін, щоб ви могли зорієнтуватися: так, у Uniwersytet Jagiellonski ціни стартують від 850 євро на рік, у Державному університеті ім. Марії Кюрі-Склодовської – від 1250 євро, у Варшавській політехніці – від 2000 євро. Майте на увазі: ціни на престижних спеціальностях в провідних ВНЗ країни в середньому становлять 2 тис. євро. Проте варто уважно переглянути пропозиції університетів та чітко визначитися зі спеціальністю.

Особливості вступу

Середня освіта. Для вступу до ліцеїв та технікумів зазвичай немає особливих вимог: екзамени не проводяться, середній бал у вступників ніхто не перевіряє. Єдине, що можуть перевірити – це рівень знання польської мови. Може бути проведена співбесіда, або ж у учня можуть попросити надати сертифікат про володіння польською мовою. Все залежить від навчального закладу, куди ви будете вступати. Також, якщо жоден з батьків вступника не живе на території Польщі, молодій людині на період навчання потрібен буде опікун. Адже молодь, яка вчиться у польських технікумах, ліцеях, ще не є повнолітньою.

Вища освіта. Для успішного зарахування потрібно вчасно подати пакет документів. Всі вони є стандартними. Заздалегідь подбайте про отримання сертифікату про знання польської мови. До речі, в багатьох університетах Польщі можна обирати: вчитися польською чи англійською мовою. Подумайте про це заздалегідь.

Витрати на проживання + харчування

Орієнтуйтеся, що оренда гуртожитку на місяць буде коштувати близько 100 євро. Що стосується харчування, то приблизні витрати за місяць – близько 75-150 євро на місяць, залежно від потреб учня або студента. При навчальних закладах та гуртожитках завжди є їдальні, де смачно, і до того ж недорого можна поїсти. Ціни в польських супермаркетах приблизно такі ж, як і в українських, тому великих витрат на харчування у молоді не буде.