10 Цікавих фактів про самураїв (11 фото)

0
221

Самураї – це легендарні воїни і, мабуть, найбільш відомий клас людей в древній Японії. Вони були відданими бійцями, які боролися зі злом і один з одним), озброєні мечами і закуті в таку броню, дотримуючись строгого морального кодексу, який стояв на чолі усього їхнього життя.

Принаймні, таке загальноприйняте уявлення про них. Насправді, самураї були набагато більш багатогранними і цікавими…

10. Жінки «Самураї»
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
У той час як «самурай» це чисто чоловічий термін, в японському соціальному класі, іменованому буші (bushi), в тому, звідки походили самураї, були жінки одержували освіту в сфері бойових мистецтв і стратегії нарівні з чоловіками. Цих жінок називали Онна-бугэйся (Onna-Bugeisha), і вони брали участь в битвах разом зі своїми колегами чоловічої статі. Їх улюбленим зброєю завжди була нагіната (naginata), спис з вигнутим, схожим на меч лезом, яка була практичним, багатофункціональним і відносно легким.

З-за того, що в історичних текстах було відносно мало згадок про цих войовницю (традиційна роль японських дворянок полягала в збереженні сімейного вогнища), ми звикли вважати, що вони були всього лише невеликою меншістю. Тим не менш, останні дослідження показують, що японські жінки брали участь у боях набагато частіше, ніж нам повідомляють книги по історії. Коли людські останки, знайдені на місці битви Сенбон Матсубару (Senbon Matsubaru), що сталася в 1580 році, були піддані тесту ДНК, 35 з 105 тел були жіночими. Дослідження на інших місцях розкопок дали аналогічні результати.

9. Броня
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Самим дивним у самураїв, ймовірно, є їх дивно виглядає, багато прикрашена броня. Проте варто відзначити, що кожна її частина була функціональною. Броня самураїв, на відміну від обладунків європейських лицарів, завжди створювалася з урахуванням мобільності. Хороша броня повинна була бути міцною, а й достатньо гнучкою, щоб дозволити своєму власнику вільно рухатися на полі бою. Броня виготовлялася з лакованих пластин шкіри або металу, ретельно пов’язаних один з одним шнурками з шкіри або шовку. Руки були захищені великими прямокутними наплічними щитами і легкими броньованими рукавами. Права рука часто була без рукава для забезпечення можливості максимально легкого руху.

Найбільш дивною і самої незрозумілої частиною броні був шолом Кабуто (online), який також грав свою роль. Його чашевидних частина була зроблена з з’єднаних заклепками металевих пластин, у той час як особа і лоб були захищені панциром, які прив’язувалися за головою і під шоломом. Найвідомішою рисою шолома є підшоломник як у Дарт Вейдера (дизайн шолома Дарта Вейдера був насправді навіяний шоломом самураїв). Він захищав власника від ударів стріл і мечів, що наносяться з усіх кутів. На багатьох шоломах також були прикраси і приєднують частини, у тому числі вусаті, демонічні маски Менгу, які захищали особу власника та лякали ворога. Шкіряна кепка, що носиться під шоломом, забезпечувала вкрай необхідну підкладку.

Хоча з плином часу броня самураїв зазнала значні зміни, її зовнішній вигляд завжди залишався досить схожим для недосвідченого ока. Вона була настільки добре зробленої і ефективною, що армія США насправді заснувала перші сучасні бронежилети на дизайні броні самураїв.

8. Гомосексуалізм
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Не багато знають про те, що самураї були дуже розкутими, коли справа доходила до сексуальних відносин. Так само, як і спартанці, ще одна культура воїнів, самураї не тільки брали присутність одностатеві стосунки у своїй культурі, але й активно заохочували їх. Ці відносини, як правило, утворювалися між досвідченими самураями і початківцями, молодими людьми, яких вони тренували (знову ж таки, дуже схоже на культуру спартанців). Ця практика була відома як вакашудо (wakashudo), «шлях молодості», і по знайденим свідченнями через неї проходили всі представники класу самураїв. Насправді, вакашудо було таким звичним справою, що дайме, можливо, довелося б відповідати на деякі незручні питання, якщо б він відмовився брати участь у цій практиці.

Хоча вакашудо вважалося одним з основоположних аспектів шляху самурая, історія воліла про це промовчати. Портрети самураїв в популярній культурі, представлені режисером Акиром Куросавой (Akira Kurosawa) і його другом, актором Тосіро Мифунэ (Toshiro Mifune), також ніколи не розглядали цей аспект.

7. Західні самураї
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Читачі, які дивилися фільм «Останній Самурай» можуть пригадати, що за особливих обставин, хтось з-за меж Японії міг битися на стороні самураїв, і навіть стати одним з них. Ця особлива честь (яка включала видачу зброї самураїв і присвоєння нового, японського імені) могла бути надана лише впливовими лідерами, такими як дайме (територіальними власниками) або самим сьогуном (воєначальником).

Відомі історії чотирьох західних чоловіків, які удостоїлися присвоєння їм звання самураїв: шукач пригод Вільям Адамс (William Adams), його колега Ян Йостен ван Лоденстейн (Jan Joosten van Lodensteijn), офіцер військово-морських сил Юджин Коллаче (Eugene Collache), і торговець зброєю Едвард Шнелл (Edward Schnell). З чотирьох, Адамс був першим і найвпливовішим: він був прапороносцем і радником самого сьогуна. Забавно те, що жоден з тих людей, на яких був заснований образ персонажа відворення Томом Крузом (Tom Cruise) у фільмі «Останній Самурай» (Фредерік Таусенд Вард (Frederick Townsend Ward) і Жуль Брунете (Jules Brunet)) так не отримав звання самурая.

6. Кількість
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Багато людей думають, що самураї були або рідкісними елітними силами (такими як Морські Котики в США або Спецназ в Росії) або невеликий, строго визначеної кастою дворян. Однак насправді, самураї були окремим соціальним класом. Спочатку слово «самурай» означало «той, хто служить в безпосередній близькості до знаті». З часом термін еволюціонував і став асоціюватися з класом буші, зокрема з середніми і вищими ешелонами солдатів.

Це означає, що цих могутніх воїнів було набагато більше, ніж ми зазвичай припускаємо. Насправді, на піку їхньої влади, до 10 відсотків населення Японії були самураями. З-за їх великої кількості та тривалого впливу на історію Японії, кажуть, що в кожному японцеві, що живе на сьогоднішній день, є, принаймні, трохи самурайської крові.

5. Мода
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Самураї були рок-зірками свого часу, і їх стиль одягу зробив величезний вплив на моду тієї епохи. Тим не менш, за винятком самих формальних випадків, самураї не одягалися химерно, або щоб справити враження. Хоча їх одяг був ретельно скроєною, кожен його аспект був розроблений у відповідності з їх потребами в якості воїнів.

Самураї одягалися для швидкості, подорожі і свободи пересування. Їх звичайний наряд складався з шароварів хакама і кімоно або хитатарэ, жилета з двох частин з стирчать наплічниками. Костюм залишав руки вільними, а жилет хитатарэ можна було швидко скинути у разі несподіваної атаки. Кімоно зазвичай робилося з шовку завдяки його прохолодність, приємного відчуття на шкірі, і зовнішнім виглядом. В якості взуття використовувалися або дерев’яні башмаки або сандалі.

Самою відмітною частиною моди самураїв, була зачіска пучком, яка також була найбільш широко поширеною. За винятком буддійських ченців (які голять голови), люди всіх станів носили зачіску пучком протягом сотень років. Звичка поєднувати волосся, зав’язане на пучок з частково поголеною головою, можливо, розвинулась з необхідності: лисий лоб робив носіння шолома більш зручним.

4. Зброя
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Будучи солдатами, самураї використовували величезну кількість різноманітних видів зброї. Спочатку вони носили меч, який називався текуто (chokuto). По суті він був більш тонкої і маленькою версією прямих мечів, що використовувалися середньовічними лицарями.

По мірі досягнення прогресу у сфері методів виготовлення мечів, самураї перейшли на зігнуті мечі, які в кінцевому підсумку перетворилася в катани. Катана, мабуть, є самим знаменитим типом меча в світі і, безумовно, найбільш знаковою з усіх видів самурайського зброї. Бусідо (Bushido) (кодекс самурая) свідчив про те, що душа самурая знаходиться в його катане, що робило її найважливішим зброєю, яке тільки було за самурая. Зазвичай катани носилися з більш маленьким лезом в парі, яке називалося дайсе «daisho». Це лезо було символом статусу, і використовувалося виключно класом самураїв.

Незважаючи на те, що деякі самураї дійсно билися лише з катаної в руках, більшість з них воліла більш практичний підхід. Мечі були далеко не єдиною зброєю, яке було у них в розпорядженні. Вони часто використовували юмі (yumi), довгий лук, у використанні якого вони практикувалися майже з релігійним завзяттям. Списи були скоріше символом особистої хоробрості на полі бою, і, врешті-решт, були замінені на ретельне планування і тактику. Коли в 16 столітті з’явився порох, самураї відмовилися від луків на користь вогнепальної зброї та гармат. Їх улюбленим далекобійним зброєю була танегашима (tanegashima), рушниця з ударно-кремінним замком, яка стала популярною серед самураїв періоду Едо і їх піхотинців.

3. Освіта
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Будучи невід’ємною частиною знаті своєї епохи, члени класу самураїв були набагато більшим, ніж просто воїнами. Більшість самураїв були дуже добре освіченими. У той час, коли деякі європейці могли читати, рівень грамотності самураїв був надзвичайно високий. Вони також отримували освіту у сфері математики.

Відповідно до Бусідо, самурай повинен був намагатися поліпшити себе різними шляхами, включаючи ті, які не пов’язані з військовими діями. Ось чому клас самураїв брав участь у низці культурних і художніх обрядів. Поезія, альпінарії, картини, написані монохромними чорнилом, і чайні церемонії були звичними аспектами культури самураїв. Вони також вивчали такі предмети, як каліграфія, література та флористика.

2. Фізичні характеристики
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Значна броня і зброя самураїв допомагали їм здаватися гігантськими, і в поп-культурі вони часто зображувалися досить великими і добре складеними. І це абсолютна протилежність дійсності. Насправді, більшість самураїв були зовсім крихітними. Зростання самураїв 16-го століття, як правило, варіював від 160 до 165 сантиметрів, крім того, вони були дуже худими. Для порівняння, зростання європейських лицарів того ж періоду, ймовірно, коливався від 180 до 196 сантиметрів.

Більш того, благородні самураї, можливо, не були такими «чистими», як хотілося б соревнующейся у всьому з усіма Японії. Порівняно з середньостатистичним японцем, члени класу самураїв були помітно більш волохатими, і їх шкіра була світліше. Їх профіль, а саме, їх перенісся була також помітно більш європейською. За іронією долі, докази вказують на те, що насправді самураї походять від етнічної групи, званої айни, вважається японцями нижчої за походженням, представники якої часто стають об’єктами дискримінації.

1. Ритуали самогубства
10 Занимательных фактов о самураях (11 фото)
Однією з найстрашніших речей у шляху самурая є сеппуку (також відоме як «харакірі»). Це жахливе самогубство, яке повинен був вчинити самурай, якщо він був не в змозі слідувати бусідо або якщо він був захоплений ворогом. Сеппуку було як добровільним, так і використовувалося в якості покарання. У будь-якому випадку, це, як правило, вважалося надзвичайно почесним способом смерті.

Більшість людей знайомі з версією харакірі на «полі бою», смерть якої була швидким і брудною справою. Вона виконувалася шляхом проколювання живота коротким лезом і перемістити його зліва направо, поки людина не розрізав себе практично навпіл або, по суті, не спустошив себе. У цей момент, присутній при самогубстві людина, зазвичай друг самурая, обезголовлював випотрошеного самурая мечем (в іншому випадку смерть була б вкрай довгим і важким процесом). Тим не менш, повноцінний сеппуку був набагато більш складним процесом.

Формальний сеппуку це довгий ритуал, який починався з урочистої купання. Потім самурая одягали білий одяг і подавали його улюблену їжу (так само, як остання їжа людей, засуджених до смертної кари). Після того як він закінчував є, на його порожню тарілку клали лезо. Він повинен був написати передсмертну поему, традиційний текст танка, в якому він висловлював свої останні слова. Після того, як вірш було закінчено, він хапав лезо, обертывал тканина навколо нього (щоб воно не порізало його руку), і здійснював самогубство. І знову-таки присутній при самогубстві людина, добивав його, відрізаючи йому голову. Тим не менш, він прагнув залишити невелику смужку плоті попереду, так, щоб коли голова падала вперед, вона могла залишитися в обіймах мертвого самурая. Це робилося для того, щоб голова випадково не відлетіла на глядачів, що принесло б вічний сором помічникові вбив себе самурая.