Автономний будинок

8-10-2018

Переважна більшість систем автономного електропостачання побудовані на основі електростанцій з двигуном внутрішнього згоряння, які використовують в якості палива бензин, дизельне паливо або газ. Такі електростанції володіють головною перевагою – генерують електрику практично в будь-якому місці і практично в необмеженому обсязі. Але, при цьому, мають суттєві недоліки – дорожнеча палива, неекологічність і високий рівень шуму, низька надійність (присутність механічних систем), відносно невеликий ресурс, спеціальні умови установки (з точки зору пожежної безпеки і виведення відпрацьованих газів), необхідність частого і складного сервісного обслуговування. Позбутися від всіх недоліків електростанцій з двигуном внутрішнього згоряння дозволяє використання сучасних електронних систем з накопиченням енергії.

Серцем системи автономного сонячного електропостачання є інвертор. Це пристрій схожий на широко відоме ДБЖ (джерела безперебійного живлення) для комп’ютерів, але відрізняється за метою та ряду дуже важливих параметрів. Мета ДБЖ забезпечити короткочасне (5-15 хвилин) живлення комп’ютерної техніки для збереження даних і нормального завершення роботи комп’ютера. При цьому, комп’ютерне обладнання характеризується невеликою потужністю – не більше 1000Вт для комп’ютера, монітора і принтера. Вбудований всередині ДБЖ акумулятор невеликої та для повторного використання необхідно досить великий час (зазвичай 10-15 годин) для його перезарядки. У свою чергу інвертор відрізняється від ДБЖ більшою потужністю (зазвичай до 12кВт, хоча бувають і більше), великим об’ємом запасається в зовнішніх акумуляторах енергією і максимально швидкоим їх перезавантаженням.
Самі по собі інвертори відрізняються по масі різних параметрів, на які ми не будемо відволікатися. Визначимо лише найважливіші з них. Це тип генерованого електричного сигналу, максимальна ємність акумуляторів і, звичайно, потужність.
За типом вихідного сигналу, інвертори бувають чистої синусоїди і кривої синусоїди. Для того, щоб не обговорювати тут тонкі технічні аспекти, скажімо тільки, що в стандартній електричної мережі подається чиста синусоїдна напруга. Така напруга більш ефективна для забезпечення певних типів пристроїв – наприклад, таких як електромотори. Для всіх інших пристроїв немає жодної помітної різниці. Інвертори з псевдосінусоідальним генеруються струмом без проблем підходить для живлення всіх побутових пристроїв, але при цьому в кілька разів (від 3 до 10) р дешевше інверторів з синусно вихідним струмом.
Ємність акумуляторної батареї визначає як довго зможе бути забезпечений струмом ваш будинок при втраті електрики. Вибір типу акумуляторної батареї є дуже важливим моментом для автономних систем електропостачання. Якщо зробити помилку при їх виборі, то це може дорого коштувати в подальшому. Більш того акумуляторні батареї, які підходять для однієї системи автономного електропостачання, можуть бути протипоказані для іншої.
Потужність системи автономного електропостачання повинна бути збалансованою – тобто бути достатньою для споживачів електрики в вашому домі, але і не бути надлишковою, щоб не переплачувати при покупці. Загальне правило можна сформулювати так – потужність споживання не повинна перевищувати 75% від потужності інвертора. Це правило забезпечить тривалу і надійне життя вашої системи автономного електропостачання.