Чудеса місяця (8 фото)

0
435

Щоб побачити дивовижні явища, не обов’язково вирушати до інших планет, можна просто поглянути на супутник Землі. Так як Місяць поруч і до неї відносно легко дістатися, то вона, ймовірно, стане першою зупинкою майбутніх космічних туристів. Що ж, на Місяці чимало природних чудес, яких немає ні на Землі, ні на інших планетах Сонячної системи.

1. Кратер Пірі

На Місяці є невеликий кратер під назвою Пірі, і знаходиться він безпосередньо на північному полюсі. Так що цілком логічно, що його назвали на честь Роберта Пірі, дослідника Арктики, який першим дістався до Північного полюса на Землі. Оскільки Сонце в цій точці місячної поверхні ніколи не піднімається високо над горизонтом, дно кратера завжди занурене у темряву. Разом з тим, Сонце ніколи не заходить за деякі гірські вершини по краях кратера. Так що хоча сам кратер і ландшафт навколо нього можуть бути занурений у морок, ці найвищі гірські піки завжди сліпучо сяють. Поетично налаштовані астрономи навіть називають ці вершини Гори вічного світу», і це, ймовірно, одне з найромантичніших назв для об’єктів Сонячної системи.

2. Кратер Коперника
Чудеса луны (8 фото)
Помітний навіть з Землі, кратер Коперника — це одна з самих красивих місячних пам’яток. Якщо дивитися на нього з Землі, то він знаходиться не надто далеко від центру Місяця. Його діаметр близько 60 км, так що його можна непогано розглянути навіть через бінокль. Це яскравий кратер, оточений білим ореолом, посеред темної місячної рівнини. За розміром він порівнянний з Йеллоустоунским парком на Землі. Краю кратера на півкілометра підносяться над навколишньою рівниною. Якщо встати там, то можна побачити внутрішні схили кратера, які йдуть вниз, на глибину майже в 2,5 км. На відміну від більшості інших великих місячних кратерів, кратер Коперник не був заповнений лавою, тому його дно схоже на чашку, а в його центрі височіє цілий кластер гірських піків, причому три з них заввишки понад 1,3 км

3. Гора Піко
Чудеса луны (8 фото)
Піко — це самотня гора пірамідальної форми, яка височіє на 1,6 км над плоским навколишнім пейзажем. Вона частина кільця гір, що повністю оточує гігантський кратер. Однак на відміну від кратера Коперник, цей кратер був залитий лавою, в результаті чого виникла величезна пласка і кругла рівнина, відома сьогодні як Море Дощів. Більшість древніх гір виявилися похованими під шарами лави, нагорі, залишилися лише поодинокі піки, подібні островів в кам’яному море.

4. Велика Альпійська долина
Чудеса луны (8 фото)

Велика Альпійська долина на Місяці поділяє навпіл велику гірську ланцюг. Довжина долини більше 100 км, ширина — понад 7 км. Альпійська долина виникла, коли поверхня Місяця була покрита тектонічними розломами. Протилежні сторони одного розлому «роз’їхалися в сторони, і долина виникла між ними. Дно долини коли-то давно було затоплено лавою, що вилилася з величезної рани у місячній корі. Проходить по центру долини вузький звивистий канал називається рилле, спочатку він був лавової трубкою (це свого роду тунель, через який розплавлена порода спрямовується на поверхню). Потім трубка завалилася, і виник канал.

5. Пряма стіна
Чудеса луны (8 фото)
Пряма стіна — це величезна місячна скеля, а точніше, уступ. Його офіційна назва звучить як Rupes Recta, від латинського «пряма скеля». Як та гора Піко, Пряма стіна знаходиться посеред великої плоскої рівнини, і її легко побачити через невеликий телескоп. Стіна і справді майже ідеально пряма (тому її іноді називають «залізна дорога») і її довжина майже 75 км. Стіна з’явилася, коли величезний блок місячної кори був виштовхнуть через довгий тектонічний розлом. Висота Прямий стіни варіюється в інтервалі від 200 до 500 м. Для порівняння: висота Великої Китайської стіни всього 30 м.

6. Басейн Південний полюс-Ейткен
Чудеса луны (8 фото)

Басейн Південний полюс-Ейткен — це величезний кратер на Місяці. Його діаметр становить 2500 км, глибина сягає 8 км, і він вважається одним з найбільших кратерів Сонячної системи. Виник він внаслідок зіткнення з астероїдом, мільйони років тому. Якщо б цей кратер був на Землі, то він би простягався від Нью-Йорка до Канзас-Сіті. На жаль для наших місячних туристів, кратер занадто великий для того, щоб його можна було оцінити з поверхні. Побачити його можна лише з орбіти.

7. Природний міст
Чудеса луны (8 фото)
Природний міст — це один з найбільших і найбільш свіжих сюрпризів, виявлених астрономами в місячному пейзажі. Справа в тому, що більшість природних мостів на Землі — це результат вітрової або водної ерозії. Ось тільки на Місяці немає ні того, ні іншого. Місячний Природний міст виник, коли лавовая трубка обрушилася в двох місцях, залишивши посередині незайманий ділянку шириною понад 60 м. А пізніше неподалік був виявлений другий міст, поменше.
Чудеса луны (8 фото)
Джерело