Чи можна перемогти алергію

10-10-2017

Серед безлічі хвороб одне з головних місць міцно займає алергія. Зовнішнім подразником імунітету може виступати що завгодно – холод, сонце, цвітіння рослин, шерсть, пил, піт і слина тварин, а також харчові продукти і безліч інших речей. Незважаючи на поширеність хвороби, медицина так і не прийшла до одного думку про методи лікування і причини її появи. Рекомендую правильное питание при аллергии

На що можна чхати

Виною всьому – гени з зіпсованою репутацією

– Ірино Володимирівно, ми звикли відносити до алергії висип на шкірі або сезонний нежить. Що ж насправді являє собою ця хвороба, наскільки вона серйозна?

– Алергія – це поломка в імунній системі, яка відповідає за сприйнятливість до інфекційних захворювань, до впливу зовнішніх агентів. Тобто порушена захист нашого організму. Існує вроджена схильність до гіперпродукції імуноглобуліну класу Е, яка лежить в основі цілого ряду алергічних захворювань. Вона передається у спадок. Якщо один з батьків страждає алергією, то ризик розвитку у потомства 50 %, якщо обидва – 70 %. У дитини може з’явитися бронхіальна астма, атопічний дерматит, поліноз, що виявляється риноконъюнктивитом, і інші захворювання. До речі, бронхіальна астма може з’явитися у людини і при несприятливому поєднанні генів батьків, які хворіли на цукровий діабет, ревматичної хвороби серця, іншими системними захворюваннями.

– Але алергічні захворювання можуть бути не тільки вродженими, вони виявляються і в дорослому стані…

– Генетика грає величезну роль, але це не головне. Існують фактори, які можуть викликати зміни в імунній системі. До розвитку бронхіальної астми, наприклад, можуть призвести часті респіраторно-вірусні інфекції у дітей, патологія шлунково-кишкового тракту (коли відбувається занедбаність вмісту шлунку і стравоходу в трахею, виникає гіперактивність бронхів і бронхіальна астма), екологія навколишнього середовища (вплив шкідливих промислових полютантів, які витають в атмосфері, перш за все вихлопи автомобілів, З, оксид сірки і азоту), куріння (якщо мама курить або батько обкурює вагітну жінку, то ризик розвитку патології органів дихання у дитини дуже великий). Важливе значення має екологія харчування – зараз багато продуктів, зроблених синтетичним способом, із застосуванням харчових добавок, барвників.

– Судячи з цього списку факторів, в Красноярському краї повинна бути епідемія бронхіальної астми?

– Не тільки в краї, але й у всьому світі. Причому кількість хворих бронхіальною астмою збільшується дуже швидко. Якщо в середині 2000-х років у світі нараховувалося 250 млн астматиків, то в 2010 році – 300 млн осіб, а в 2013-м – 350 млн. В Красноярському краї на сьогоднішній день астмою страждає близько 37 тисяч дорослих і дітей, три роки тому було 25 тисяч. Тільки в 2014 році первинно встановлена астма у 2 041 людини. Безсумнівно, стала краще виявлення. Але і пізня діагностика висока. Ми брали участь у дослідженнях, які проводить Всесвітня організація охорони здоров’я в рамках ініціативи проти хвороб органів дихання та алергічних захворювань. Анкетували сільське і міське населення на наявність у них бронхіальної астми і хронічної обструктивної хвороби легень. Опитали і обстежили понад 15 тисяч осіб, які мають несприятливий фактор – куріння – і симптоми: кашель, харкотиння, задишка. Виявилося, що реально цифра хворих на астму та хронічною обструктивною хворобою легенів у краї вище в 1,7 рази. Люди просто не звертаються до лікарів. Я вже не кажу про алергічному риніті. Вважається, що їм страждає чверть населення планети.

– Алергічний риніт – це сезонне прояв алергії. А які алергени в краї найбільш поширені?

– Риніт – це алергічне захворювання, коли є постійне виділення з носа, його закладеність, чхання у відповідь на якісь фактори навколишнього середовища. Ними можуть бути побутові: домашній пил, що містить кліщів, епідермальні: шерсть кішок і собак, лупа коні, волосся людини, корм для рибок, рослинні алергени пилкові. Зараз, до речі, якраз починається сезон пилкової алергії – весна, літо, осінь. У Красноярському краї на першому місці стоїть алерген – кліщ домашнього пилу, який міститься в м’яких меблів, спальних приладдя, і епідермальний – шерсть кішок, собак. На другому місці пилкова алергія. У нас хоч і коротке літо, але сезон поллинации (коли пилок поширюється на великі відстані, особливо у суху, вітряну погоду) достатній. До речі, алергенами можуть бути не всі рослини, а тільки обпилювані вітром – у них дрібна пилок. У квітні – травні сезон поллинации вільхи, тополі, берези, сосни, червень – липень – лугові трави, кульбаба, полин. До речі, у краї так багато різних видів полину, що алергіки можуть відчувати симптоми навіть у жовтні. Серпень, вересень – злакові бур’яни. У цей час на вулицях можна зустріти особливо багато людей у темних окулярах і з носовими хусточками. У них з’являється сльозоточивість, почервоніння очей, закладеність і протягом з носа.

– А коли летить тополиний пух?

– Помилково вважають, що існує алергія на тополиний пух. Просто насіння тополі збирає на себе пилок лугових трав. Дощ пройде, і разом з пухом на калюжах з’являється жовто-зелене покриття – це пилок. Вологу погоду алергіки переносять легше, а висохне – і люди знову почнуть на пилок реагувати. Алергікам ми рекомендуємо у цей період добре захищатися. Деякі виїжджають в інші регіони або країни, де конкретні рослини вже відквітнули або взагалі не ростуть.

– Алергія виліковна?

– Вилікуватися не можна. Набута або природжена алергія залишається на все життя. Але зберегти хорошу якість життя можна. Найефективніший метод лікування алергії – усунення контакту з алергеном. Якщо ви реагуєте на тварин, то краще їх не тримати в будинку, якщо на домашній пил – прибрати килими, замінити м’які меблі і спати на матрацах зі спеціальними противоаллергенными чохлами, на пилок – дотримуватися правила харчування і поведінки в конкретний період. Це первинна профілактика. Ми вчимо профілактувати хвороба в школі для астматиків, яка у нас існує. Вторинна – лікування алергенами у періоди, коли немає загострень, симптомів.

– Наскільки небезпечні ці захворювання, алергія може привести в критичний стан або навіть до смерті?

– В 2014 році в краї від бронхіальної астми померло п’ятеро людей. На перший погляд це небагато, але ми вважаємо – люди не повинні помирати від цього захворювання. Будемо розбиратися з кожним випадком окремо.

У страждаючих алергією на рослинність може бути перехресна алергія на харчові продукти, відвари трав. Тому симптоми можуть виникати не тільки в період поллинации. В минулому році ми рятували жінку, у якої була алергія на березу. Але закінчився сезон поллинации берези, а у пацієнтки раптом з’явився кашель, утруднене дихання. Вона вирішила, що застудилася, і залізла в фітобочку. Після цього проингалировалась ромашкою, попила чай з малиною і медом (а страждаючим алергією мед заборонений, адже в ньому велику кількість пилку). В реанімацію вона була доставлена у важкому стані – в астматичному статусі.

Може бути й інше ускладнення – анафілактичний шок, набряк Квінке, який виникає на укус комахи і розвивається блискавично. І якщо поруч немає фахівця, людина може померти від задухи або падіння тиску. Буває важка реакція і на продукти харчування, лікарські препарати. Тому я погано ставлюся до реклами ліків, у тому числі і від алергії. Адже і на них організм може зреагувати. У нас був випадок, коли пацієнтка випила рекламований препарат для застосування в літаках. Він має протиблювотну і протиалергічну дію. Цей препарат дав важку шкірну алергічну реакцію, пацієнтку не врятували, вона померла.

Лікування і лікарську терапію при будь алергії повинен призначати лікар. Самолікування в цьому випадку не допускається.