Діряві хмари над Австралією

0
569

У листопаді минулого року жителі штату Вікторія, Австралія стали свідками рідкісного явища природи під назвою “Діряві хмари”, або Fallstreak («дырообразная смуга падіння опадів»), або Hole Punch Cloud, кому як подобається. Усередині отвору хмарного неба, з’явилася веселка.

Утворення таких незвичайних хмар відбувається завдяки тому, що сверхохлажденные краплі води замерзають у крихітні кристали льоду (наприклад, після того, як крізь хмари пролетів літак). Ці кристали починають падати вниз до землі, захоплюючи з собою сусідні, в підсумку «діра» в небі дуже швидко розростається. Весь процес відбувається на висоті приблизно в 5-6 кілометрів всередині высококучевой або перисто-кучевой хмарності, до поверхні землі крижані кристали вже не долітають.

Австралійці, спостерігали утворення такої «дірки» 4 листопада, були особливо здивовані природним явищем і вважали його містичним, оскільки в центрі розриву з’явилася веселка. Однак і це явище вченим не здається чимось дивним. Це так звана иридизация (крапельки води збирають світло за рахунок дефракции). Той же ефект ми спостерігаємо, коли, наприклад, бачимо веселку в мильному міхурі.

Незважаючи на рідкість цього виду хмар, доводилося спостерігати його і росіянам. У жовтні 2009 року «дірка в небі» з’явилася над Москвою, викликавши великий ажіотаж і поява незліченних версій про природу явища.