Газові електрогенератори – що це?

0
335

Газові генератори можуть використовувати для роботи газу різного походження: природний, попутний нафтовий, нафтопродукти, біогаз, шахтний, генераторний газ і т. д. На нашому ринку представлені газові портативні або стаціонарні генератори мініелектростанції, які працюють на зрідженої пропанобутановой суміші – LPG (Liquefied Petroleum Gas) або на природному газі, який називаю також «магістральних» або «мережевим» – NG (Natural Gas). Застосовуються установки цього типу в якості джерел резервного живлення на період роботи 5 – 10 годин або основного електропостачання.

Газові генератори потужністю до 6 кВА забезпечуються високооборотним (3000 об/хв) газопоршневым чотиритактним двигуном внутрішнього згоряння з повітряним охолодженням, що обмежує час його безперервної роботи. Якщо для роботи подібного агрегату використовується поставляється в побутових газових балонах пропанобутановая суміш, особливої економії у виробництві електроенергії в порівнянні з бензогенератором не буде, незважаючи на більш низьку ціну палива. При підключенні до газопроводу вартість 1 кВт/год буде менше в 2 рази, ніж у дизельгенератора, і майже в 3 рази, ніж у бензогенератора при інших рівних характеристиках.

Виробляються моделі, які працюють на обох типах газового палива, перехід між якими здійснюється встановленням перемикача в відповідне положення LPG або NG. Але тут є один підводний камінь. Двигуни для газових генераторів з повітряним охолодженням є варіантом бензинового (рідше дизельного) двигуна, у якого модифікована система уприскування і карбюраціі палива (в цьому можна переконатися по вказаній у технічних характеристиках моделі двигуна).

Середній моторесурс бензинових аналогів становить 1500 – 2000 годин, і дуже сумнівно, що використання газового палива збільшить його до рекламованих 4000 – 5000 годин, тому економія на витратах за період експлуатації буде несуттєвою.

Потужні (до 3000 кВА) газові мініелектростанції провідних виробників призначені для тривалої безперервної роботи і забезпечуються спеціально розробленими низкооборотными (1500 об/хв) газопоршневыми двигунами (чотиритактні рядні до 8 циліндрів, V-подібні – до 16 циліндрів) з рідинним охолодженням або газотурбінними установками. Моторесурс таких агрегатів може досягати 60000 годин напрацювання на відмову.

При роботі газопоршневої установки крім електроенергії виробляється значна кількість теплової енергії (процес когенерацію), яку можна використовувати для обігріву приміщень або гарячого водопостачання, що перетворює таку установку в міні-ТЕС. Установки, в яких для потреб споживачів використовуються обидва види виділяється корисної енергії, називаються когенераційними. Системи синхронізації паралельної роботи декількох газопоршневих мініелектростанцій дозволяють створювати когенераційні установки загальною потужністю до 10 МВт, що може бути використано для життєзабезпечення невеликого селища.

Переваги газогенераторів:

висока надійність і стабільність роботи;
відносно низький рівень шуму (до 75 дБ);
більш висока екологічність вихлопу (викиди містять меншу кількість сажі та високомолекулярних токсичних сполук);
можливість використання в якості когенераційної установки;
при певних умовах експлуатації низька вартість вироблюваної електроенергії.

Недоліки:

газ більш вибухонебезпечне паливо, ніж бензин і дизпаливо, і вимагає особливих умов зберігання і транспортування;
підключення до магістрального газопостачання потребує складання проектної документації та отримання спеціального дозволу, що за вартістю може перевищувати вартість самої установки.
приміщення, в якому розташовується газова мініелектростанція, обов’язково має бути обладнане примусовою проточно-витяжною вентиляцією і датчиком витоку газу;
при температурі навколишнього середовища нижче нуля балон із зрідженим газом необхідно розміщувати в опалювальному приміщенні.

Джерело