Історія назви і позначення звичного поняття літр

0
368

Всі ми давно користуємося таким поняттям, як «літр». З допомогою нього ми визначаємо ємність судин і обсяг рідини. Звідки ж пішла назва цієї одиниці виміру?

Про назву

Історична назва його йде ще від французької одиниці «літрон». Вона використовувалася для виміру сипких речовин. Його величина була меншою, ніж сучасний літр і становила близько 830 грам. Назва «літрон» бере свій початок від монети того часу – ЛІТРА. Ця монета була з сербра і мала відповідний вага – близько 830 грам.
История названия и обозначения привычного понятия "литр"

Швидше за все, назва цієї монети пішло від сицилійської монети «лібра». Коли греки захопили Сицилію, то застосували назва і для своїх грошей під виглядом «ЛІТРА». Крім цього, існувала і одиниця для вимірювання об’єму «лібра». А римське слово «лібра» означало ваги.

Історія позначення

В Росії та багатьох інших країнах літр позначається малою літерою «л». Спочатку єдино вірним міжнародним позначенням вважалася латинська літера «l». Деякі метрологічні організації довгий час домагалися того, щоб позначення було у вигляді великої латинської літери «L». Однак існувало правило, що одиниці можуть позначатися заголовною буквою лише, якщо вони були утворені від прізвища вченого.

Багато організації (в основному медичні) були незадоволені позначенням літра у вигляді рядкової букви, так як його можна сплутати з цифрою 1. Тому співробітник одного канадського університету придумав міфічного персонажа з прізвищем Літр. У деяких журналах була надрукована навіть докладна біографія і наукова діяльність вченого. І хоча пізніше обман з’ясувався, але результат все-таки був досягнутий. У 1979 році прийнято рішення про дозвіл використання двох позначень літра: рядкова l і заголовна L.

Те ж саме стосується і позначення похідної від літра – мілілітра. Це поняття вигадали для точності вимірювання. І якщо в Європі досі використовується традиційне позначення — «ml» в США, Канаді та Австрії використовують тільки заголовну букву, позначаючи одиницю «mL».

Цікаві факти

Літр не вважається одиницею СІ (Міжнародної системи одиниць). Одиниця обсягу СІ – кубічний метр.

У Росії найбільш популярною одиницями вимірювання поряд з літром вважається мілілітр. Ця одиниця використовується повсюдно (у медицині, кулінарії, хімії тощо). Будь-яка людина нашої країни знає стільки міститься в літрі мілілітрів (для незнаючих).

У 1901 році було прийнято таке визначення літра: об’єм, який займає 1 кг води. При цьому температура води повинна бути +3,98 градусів по Цельсію, а тиск – 1 атмосфера.