Mastercard Україна

4-4-2021
Международная платежная система Mastercard

mastercard europe в Україні

 

Mastercard є домінуючою в Україні міжнародною платіжною системою з часткою ринку понад 60%.  Щорічно її процесингові центри в сша обробляють операції за картками українських банків на сотні мільярдів гривень. Однак ще п’ять років тому mastercard була другим номером в країні з часткою не більше 30%. Щоб посісти перше місце, компанія в 2010 році створила агресивну стратегію розвитку, а для її реалізації найняла співробітника у свого головного конкурента. Mastercard дбає про зручність та безпеку своїх клієнтів, тому запускає новий сервіс для держателів преміальних карток – ПЛР- бориспіль тест ковід-19 в терміналах D та B.

До приходу в mastercard вона працювала менеджером з розвитку бізнесу та роботи з ключовими клієнтами в українському представництві компанії visa inc.

Платонова перейшла в mastercard europe в 2010 році на позицію директора з розвитку бізнесу, а в лютому 2012 року стала гендиректором представництва mastercard europe в Україні.

В інтерв’ю “економічній правді” Платонова розповіла, як mastercard зайняла в Україні домінуючи становище, навіщо mastercard повертає клієнту частину витрачених коштів, коли в Україні запустять конкурента paypal і чи скоро в касі супермаркету можна буде знімати гроші з картки.

– на чому заробляє mastercard в Україні?

– обробка транзакцій за платіжними картками mastercard між банками-процесинг – наш основний бізнес в україні. Крім того, ми забезпечуємо власників карток mastercard багатьма додатковими перевагами: сервісами, бонусами, знижками.

– чим займається український офіс компанії?

– починаючи від контролю за обробкою транзакційного потоку і закінчуючи маркетингом. Зокрема, ми розробляємо кампанії та пропозиції для власників карток.

Mastercard – це “в2в to b2c”-компанія, і наші основні клієнти і партнери – це банки. Також ми активно працюємо з роздрібними мережами, транспортними компаніями, сервісними підприємствами. Крім того, ми активно співпрацюємо з органами місцевої влади, впроваджуючи платіжні інновації в інфраструктурних об’єктах.

У 2015 році знаковим для нас і для всього ринку стало впровадження безконтактних платежів в метрополітені, на фунікулері і в швидкісному трамваї в києві, а також підписання меморандуму про співпрацю з львівською міською радою.

Крім України, наш український офіс управляє діяльністю компанії в Молдові, а з 2015 року – в Грузії, Туркменістані, Таджикистані, Киргизстані та Узбекистані.

– де територіально обробляються транзакції за українськими картками?

– процесинг відбувається в США. Є підтримуючи хаби в ряді країн європи. Український офіс займається тільки моніторингом цієї діяльності.

– яку частку ринку безготівкових платежів ви контролюєте в Україні?

– більше 60%. Коли я прийшла в компанію в 2010 році, наша частка ринку була вдвічі менше. Ми створили агресивну стратегію, яка складалася з декількох завдань.

Перша-зміцнити контакти з банками. Тоді далеко не всі банки були учасниками системи mastercard. Друга-створити конкурентні переваги, які неможливо або складно повторити. Для нас це інноваційні продукти та унікальні сервіси.

Про приклад інноваційного рішення, безконтактної технології оплати mastercard, я вже говорила, а як приклад сервісу можу навести два бізнес-зали в аеропорту “Бориспіль”, які відкриті для власників преміум-карт mastercard.

– як ви завойовували власників звичайних карт?

– разом з банками ми вивели на ринок зарплатні картки debit mastercard, які дозволяють без комісії знімати гроші в будь-якому банкоматі України. Цей продукт став революційним. Він змінив частки платіжних систем в країні і в якійсь мірі частки ринку українських банків.

– що вам довелося запропонувати банкірам, щоб вони захотіли відкрити свої мережі банкоматів для карт конкурентів?

– кожен банк заробляє на комісії, коли в його банкомат приходить чужа карта. В Україні так склалося, що у всіх банків – свої карти і банкомати. Тому рішення про відкриття мереж було непростим.

Ключовим у цьому процесі став ПриватБанк, який першим відкрив свою мережу. У банку розуміли, що, можливо, підуть на певний ризик, але в той же час бачили, що додаткова послуга для клієнтів може дати їм конкурентну перевагу.

Сьогодні всі банки, що випускають debit mastercard, пропонують послугу зняття грошей без комісії в банкоматі іншого банку. Така послуга стала ринковим стандартом. Це позитивно впливає на ринок безготівкової оплати. Знаючи, що готівку можна отримати в будь-який момент без комісії, люди стали знімати менше грошей в банкоматах.

Хто виграє від переходу на” безнал “

– як ви оцінюєте потенціал українського ринку безготівкових платежів?

– якщо кількість карт скорочується, що пов’язано з об’єктивними факторами, то обороти по картах залишаються стабільними і навіть ростуть. За останні два роки кількість карт скоротилася приблизно на 6 млн, що пов’язано з виведенням ряду банків з ринку.

Наприклад, у “дельта банку”, за даними НБУ, була велика емісія, близько 2,7 млн карт. Зараз відбувається перерозподіл власників карток банку між іншими банками.

Разом з тим, обороти по всіх картах в Україні в євро залишаються приблизно на тому ж рівні, що і два роки тому, а кількість транзакцій навіть зростає.

– виходить, у гривні обороти безготівкових транзакцій істотно зростають?

– так, тому що готівковий оборот переходить в безготівковий. За моїми оцінками, сьогодні тільки 15% всього грошового трафіку в Україні протікає в безготівковій формі. Дуже добре, що, незважаючи на кризу і всі події, ця цифра продовжує збільшуватися.

Вважаю, що ринок безготівкових платежів не насичений. Він буде рости, особливо після закінчення кризи і впровадження реформ в Україні. Ми всі чекаємо реформ.

– наскільки ринок наповнений банківськими картами?

– банківськими картами ринок України однозначно наповнений. У нас один з найвищих показників кількості карт на працюючу людину в порівнянні з розвиненими країнами європи.