Найбільша яма, викопана руками людини

0
458

Якщо ви коли-небудь будете в Солт-Лейк-Сіті, неодмінно відвідайте мідний рудник «Кеннекотт» у Бінгем-Каньйон. Повірте, ви здивуєтеся тому, що побачите! Кеннекотт — це сама велика і глибока яма, яка коли-небудь була вирита людською рукою! Самоскиди, які пересуваються по її дну здаються іграшковими машинками. І це не дивно, адже цей рудник глибиною понад 800 метрів і діаметром 4 кілометри. Його дно лежить на 1 500 метрів вище рівня моря. Кеннекотт настільки глибокий, що найбільше висотну будівлю в світі, Халіфа Буджа, побудоване в Арабських Еміратах, поміститься нього цілком, і все одно буде нижче. При цьому, промислова компанія, що займається його розробкою має намір поглибити цю яму ще на 260 метрів.

Кажуть, що Кеннекотт добре видно з космічного літального апарату МКС. Але більш вражає те, що ще 150 років тому, коли тільки починалася геологічна розробка родовища, на місці цієї безодні була гора заввишки більше 2 400 метрів.

Розробка родовища Кеннекотт почалася в 1863 році полковником Петриком Коннором. Згідно місцевої туристичної брошурі, «всі, хто взяв участь у авантюрному починанні полковника, були осміяні іншими рудокопами, вважаючи, що отримати прибуток з такої низькосортної руди неможливо».
Самая большая яма, выкопанная руками человека

Цікаво, щоб вони сказали сьогодні? Виявляється, що мідь, заради якої все і починалося, — не єдиний місцевий «продукт». На руднику активно добувають золото, срібло і молібден (більше інформації про сріблі та його обробці можна отримати тут: http://www.ibalashiha.ru/i/interes/Kakpochistitserebro.html). Щорічно тут отримують 14 тонн золота і 110 тонн срібла як побічні продукти мідної розробки! Не дивно, що цей рудник названий найбагатшою ямою на землі.

Екстракція міді — нелегкий процес
Те, що ми бачили у величезному руднику — лише початок процесу, кінцевим продуктом якого є цінна мідь. Рудник — це місце, де відбувається буріння, підривання, завантаження і відкочування. Руда підвозиться до дробарці, що знаходиться в самому копальні, звідки подрібнена руда конвеєрною системою транспортується до збагачувальної і флотаційного установок, що знаходяться у 8 кілометрів. Збагачувальна система, видаленням небажаних матеріалів, підвищує вміст міді в руді з 0,6 до 28 відсотків.
Самая большая яма, выкопанная руками человека

Далі йде процес плавки, при якій відділяється стороння домішка, як залізо і сірка, і утворюється тепер розплавлена мідь 98-процентної чистоти. Ця мідь виливається в прямокутні форми, звані анодами, і охолоджується. Останній етап — процес рафінування. У брошурі сказано: «Аноди піддаються электоролическому процесу, при якому мідь рафінується до високої чистоти — 99,98 відсотка». Це той процес, при якому витягується золото і срібло як побічні продукти. Ця трансформація перетворює мідь у великі катоди, тобто в мідні пластини вагою 150 кілограмів, які потім продають виробникам мідних, латунних і бронзових виробів.

Все це звучить досить просто. Насправді ж повний процес дуже складний і займає великий простір. В результаті з однієї тонни руди отримують 5 кілограмів міді. Наступного разу, коли ви побачите мідний дріт, мідну сковороду або мідний чайник, то згадайте, що, можливо, вони зроблені з міді, видобутої з великої ями, що коли-небудь виритої рукою людини.