Помідор – фрукт чи овоч?

0
1282

Помідори в Росії стали вживати в їжу в XVIII столітті. Улюблені плоди зарахували до овочів, однак з точки зору Євросоюзу – це фрукти. Так що все-таки томат – фрукт чи овоч? Давайте розберемося.

Для цього візьмемо інформацію з ботаніки і подивимося, що було з культурою протягом історії. Під фруктом увазі м’ясистий плід з насінням, який розвивається з квітки. Овочі – це невеликі трав’янисті рослини з м’яким стеблом і недеревної тканиною. Тобто, з точки зору ботаніки, всі плоди з насінням – це фрукти. Вони діляться на м’ясисті (дині, яблука, апельсини, мандарини), кісточкові (вишня, персики, сливи), сухі (злаки, горіхи, боби).

Ну а томат? Фрукт чи овоч? Виходить – фрукт, так як він росте з квітки, всередині його м’якоті насіння. Але зачекайте, не все так просто. У народів світу існують свої традиції і закони: в одному місці їстівна частина рослини буде фруктом, в іншому – овочем. Помідори навіть ягодами в деяких країнах вважаються. В ході історії щось змінюється, а щось залишається незмінним.
Помидор - фрукт или овощ?

Ось, наприклад, в нашій країні у завзятих городників не виникає питання: «Що таке томат: фрукт або овоч?» Це пов’язано з тим, що з давніх років помідори на Русі були овочами. А ось США визнали їх фруктами, правда із застереженням, що при перевезенні вони будуть вважатися такими.

Історія томатів
Томат в дикому вигляді вирощували в Південній Америці – Еквадорі, Перу, Болівії. Мексика була першою країною, де стали вирощувати культуру. Згодом її завезли в Європу. Перший опис томатів зафіксовано в 1555 році в Італії, де їх прозвали «помі д’оро», що в перекладі означає «зелене яблуко». Тоді жовті томати вважали фруктами. У XVI столітті культуру стали вирощувати в Іспанії, Франції, Англії та інших країнах, але вона вважалася екзотичною. Деякі люди взагалі вважали плоди отруйними.
Помидор - фрукт или овощ?

Масово вживати в їжу їх стали лише в середині 1700 року, коли міф про їх отруйність був розвіяний. Помідори швидко поширилися по всьому світу. Їх стали їсти в свіжому вигляді, додавати в супи, соуси, другі страви. Тому в 1893 році на питання: «Що таке томат: фрукт або овоч?» – було отримано відповідь: Верховний Суд визнав томат овочем. Підсумок юридичних дебатів:
Проблема зі статусом томатів виникла в 1887 році, коли в Америці ввели податок на овочі. Згідно з митним законами, податок на фрукти було платити не потрібно. Саме тому виникли юридичні дебати, адже насправді плодів з насінням повно (огірки, гарбузи, баклажани та інші). Суд визнав помідор овочем, причому головним аргументом було те, що його їдять на обід, а на десерт не подають, так як він не солодкий. У цьому випадку рішення суду йде врозріз з ботанічної точки зору. Ось такі неоднозначні томати: фото показує, що плід має насіння і цілком може називатися фруктом. Як би те ні було, але в офіційних інстанціях тепер томат вважається овочем, проте не у всіх країнах. У нас народ плоди давно визнав овочами за їх несолодкий смак. Городникам не важливо, як класифікуються вирощувані плоди, важливо те, що їх можна додати практично будь-яку страву, вони смачні і дуже корисні.