Примітні факти про лампах

0
315

Вгадайте, скільки часу здатна пропрацювати лампа розжарювання?
Загальновідомо, що лампи розжарювання досить швидко перегорають. Але, як виявилося, існує принаймні одна така лампа, яка вже працювала понад 100 (точніше, 115) років. Вона знаходиться в р. Лівермор (США, Каліфорнія) на станції місцевої протипожежної служби. Саме там ця лампочка-довгожителька була включена влітку 1901 р. і з тих пір працює практично безперервно. Зараз вона загнесена в Книгу Гіннеса як найбільш довговічною лампи розжарювання. Перед цим фахівці з «General Electric» провели спеціальний технічний аудит, який підтвердив, що це саме та лампочка, яка була включена 115 років тому.

Настільки високої довговічності «столітньої», або як її ще називали, «Ліверморської» лампи сприяє режим її роботи: вона горить практично безперервно, кількість включень/виключень мінімально (за 100 років її вимикали всього кілька разів) на зниженій потужності (4 Вт), при дуже сильному «недокале», і відповідно з вкрай низьким ККД. Ця лампа використовується для нічного (чергового) освітлення. За час служби її кілька разів переподключали на нові місця. Найпізніше таке перепідключення виробили в 1976 р. Тоді «Ливерморскую» лампу вимкнули на 22 хвилини.
Невідомо, скільки ця столітня лампа ще пропрацює, але після того, як вона все ж перегорить, Ливерморская лампа буде поміщена в музей Ріплі.

Сучасні джерела світла
Програми з енергозбереження передбачають заміну світильників з традиційними джерелами світла, яким є Ливерморская лампа, на світлодіодні, і світлодіодні панелі оптимально підходять для вирішення таких завдань у сфері внутрішнього освітлення. Світлодіодні панелі LED панелі) застосовуються для освітлення побутових, адміністративно-офісних, торгових, розважальних і виробничих приміщень. Варто сказати, що лід панелі застосовують в даний час в більшій мірі для торгово-офісних будівель, але вони чудово вписуються в сучасний інтер’єр житлових приміщень. Крім того, світлодіодні панелі купити в Україні досить легко, для цього всього-на-всього треба зайти в інтернет-магазин “Сила світла”.

Суд над електрикою
На зорі електрифікації перевага електричного освітлення не було настільки очевидним, як нам здається зараз, з висоти майже півторастолітнього досвіду. До того ж у справу втрутилися економічні інтереси. Масова заміна газових освітлювальних приладів на електричні загрожувало серйозними збитками (і навіть банкрутством) англійською газовим компаніям, які розв’язали проти електричного освітлення справжню інформаційну війну.
Примечательные факты о лампах

У 1879 році Британським парламентом було прийнято рішення про створення спеціальної комісії, яка повинна була розібратися з величезним потоком правдивої і неправдивої інформації та винести вердикт щодо перспектив розвитку освітлювальної індустрії з використання електрики. Цій комісії були надані самі серйозні повноваження. Явка свідка, викликаного на засідання даної комісії, як і дача ним правдиві свідчення були також обов’язкові, як якщо б мова йшла про виклик до суду. Робота самої комісії також була побудована за зразком суду. Ось тільки відповідач був вкрай незвичайний – природне явище, відоме під загальною назвою «електрики».

Члени комісії засідали на суддівських місцях, свідки «звинувачення» і «захисту» давали свої свідчення і відповідали на запитання, причому весь хід засідань ретельно стенографировался. В якості речових доказів було висунуто чимало різних електропристроїв, робота яких демонструвалася тут же. Так само комісії було представлено до розгляду безліч креслень, графіків, діаграм і т. д.
Аргументи свідків «звинувачення», тобто супротивників електричного освітлення зводилися в основному до того, що електричних світло «холодний, бездушній і мертвий» (так заявив один художник), «він спотворює кольори, тому при ньому важко підбирати одяг, а крім того при електричному освітленні обличчя здається блідіше, ніж насправді» (думка однієї леді). Торговці з нещодавно електрифікованого, Биллингсэтского ринку стверджували, що при електричному освітленні риба втрачає товарний вигляд і у них падають продажі. Крім того, практично всі противники електрифікації скаржилися на подразнюючу миготіння освітлювальних електроприладів і викликається ними відчуття різі в очах.

Прихильники електрифікації, вони ж, «свідки захисту електрики» пояснювали, що, дивитися включені лампи не слід розглядати, як ніхто не дивиться прямо на сонце погожий день. Ефект «миготіння» пояснювався технічним браком, якісно виготовлені електричні ліхтарі світили рівне (і це було продемонстровано). Що ж стосується спотворення кольору, то традиційні на той період свічки і газові ліхтарі спотворювали кольору ще сильніше, а так ненависний дамами ефект «блідою мертвотності» шкіри обличчя спостерігався тільки, якщо приміщення (простір) висвітлювалося газовим і електричним ліхтарем одночасно.

Комісія засідала довго, але потім винесла остаточний вердикт. Було вирішено, що наявні знання про закономірності електрики і розвиток електротехніки досягло рівня достатнього для масового виробництва та впровадження електроприладів. Електричне освітлення була надана можливість конкурувати з газовим та іншими традиційними його видами (свічковим, гасовим і т. д.) Спеціальним пунктом постанови було заборонено залучати газові компанії до організації електричного освітлення, оскільки вони «абсолютно некомпетентні в області електротехніки».

Рекордсмени потужності
Абсолютна першість по потужності безперервно випромінюваного світла утримує дугова лампа, наповнена під тиском інертним газом – аргоном. Вона споживає 313 кВт електроенергії і випромінює світловий потік силою 1,2 мегаканделл. Цю лампу виготовила в 1984 р. Канадська компаниия «Вортек індастріз».
Примечательные факты о лампах

З серійної продукції найбільш потужним освітлювальним приладом в історії був прожектор, який проводився у військових цілях з 1939 по 1945 рр компанією «Дженерал електрик». Конструкція його розроблялася в НДЦ Хьорста (Великобританія, Лондон). Цей прожектор споживав 600 кВт електроенергії. Яскравість його дуги досягала 46,500 кд/кв. див. Відбивач параболічної форми мав діаметр 3,04 м. В результаті створювався промінь світла, інтенсивністю 2,7 мегакандел.

Довговічність проти ефективності
Коли лампи розжарювання тільки були винайдені, з ними проводилося безліч експериментів і досліджень. Саме в цей період вдалося встановити, що максимально можливий ККД (тут: відсоткове відношення енергії випускається світла видимого спектру до споживаної електроенергії) становить 15% і досягається при температурі нитки розжарювання 3400К. Однак ресурс таких ламп становив усього кілька годин, і всі спроби його збільшити не увінчалися успіхом. Однак, якщо нитка розігрівається «всього» до 2700К, робочий ресурс лампи складає приблизно 1000 годин. Правда, її ККД при цьому знижується до 5%.

Саме такі лампи і масово вироблялися протягом більше 100 років. Використовуються вони і зараз. Тільки 5% від споживаної електроенергії перетворюється в світлове випромінювання. Решта 25% енергії виділяються у вигляді тепла. Так, що лампи розжарювання коректніше називати не «освітлювальним», а «опалювальним» пристроєм.

Залежність яскравості горіння лампи від величини напруги
Перш на території РФ стандартним напругою для побутових мереж було 220 V. Але в 2005 р. був прийнятий новий ГОСТ і тепер стандартним вважається напруга 230V. Причому допустимим вважається 10%-е відхилення від номінального значення в будь-яку сторону. Тобто конкретної побутової розетки і конкретний момент часу напруга може становити від 207 до 253V, і це буде вважатися нормальним. Колишній стандартний номінал 220V входить в діапазон, тому масової заміни електрообладнання не знадобилося.

Був проведений експеримент з вимірювання світлового потоку, випромінюваного лампою розжарювання при різних значеннях напруги, які задавалися за допомогою Латр. Для проведення досвіду взяли матову лампу 230V 60W Osram CLAS A FR60 230V E27. Згідно з інформацією на упаковці, вона забезпечує інтенсивність потоку світла в 710Лм. Результати вимірювань реальної світності, при різних величинах напруги, можливих в мережі (207 – 253V) виявилися вельми примітні.

При відхиленні реального напруги від номіналу на 10% (нагадуємо, таке відхилення вважається допустимим) в кожну зі сторін, яскравість світіння лампи змінювалася, мінімум, на 30%. Так при найнижчому з допустимих значень напруги в 207V, ця, номінально 60-ватна лампа світила, як 40-а ватяна. Правда і при напрузі суворо відповідному номіналом в 230V, лампа не розвивала інтенсивності потоку світла в 710 Лм., які були заявлені в її параметрах. І це все ж лампа від світового лідера даної галузі, “OSRAM”. Є підстави вважати, що з лампами інших виробників, у тому числі й вітчизняних, справа ще сумніше.

Зазначимо, що сучасні лампи на світлодіодах подібної залежності від напруги в мережі не схильні. Навіть при дуже серйозних перепадах напруги (в тому числі і вважаються «аварійними») світлодіодні лампи продовжують світити однаково. Пристрій таких ламп обов’язково передбачає наявність драйвера харчування, як раз і виконує функції «стабілізатора».