Розписна село в Польщі (8 фото)

0
660

Кияни пишаються музеєм народної архітектури Пирогово, львів’яни – Шевченківським гаєм. І там, і там можна побачити старовинні українські хати з розписними стінами та вишитими рушниками. Правда, це все музеї під відкритим небом, а от польська село Залипье унікальна тим, чторасписные будинки тут збереглися не в якості експонатів. Сільські жителі продовжують багаторічну традицію, щедро декоруючи будинки і господарські споруди.

Прикрашати будинки жінки почали кінця 19 – початку 20 ст. Самобутній залипский орнамент приваблює мистецтвознавців, художниці-самоучки наносять яскраві квіткові візерунки на стіни будинків, двері, ставні і навіть дах. Всі Залипье – суцільне буйство фарб.
Расписная деревушка в Польше (8 фото)

Точно невідомо, як зародилася традиція прикраси будинків. Існує версія, що спочатку жінки намагалися зафарбовувати плями сажі на стінах. Прикрашали і саму вибілену піч. Зола, глина, вапно, цегла – з цих невигадливих матеріалів виготовляли фарби, малювали переважно квіти.
Расписная деревушка в Польше (8 фото)

Зараз малюнки набули виключно декоративне значення, оскільки плям від сажі на кухні у сучасній господині вже не знайдеш. Малюнки залипских майстринь стали більш складними і витонченими. Прикрашають не тільки вдома, але і хліва, собачі будки, колодязі, навіть до мосту через місцеву річечку добралися.
Расписная деревушка в Польше (8 фото)

У старі часи художниці самі виготовляли пензлі, нерідко для цього використовували коров’ячий волосся. Як правило, малюнки на будинках оновлювали раз на рік до Свята Тіла і Крові Христових.
Расписная деревушка в Польше (8 фото)

з 1948 року в Залипье проходить щорічне свято «Мальована хата». Місцеві художниці змагаються у своїх вміннях, як правило, майстриням вдається створювати все нові і нові квіткові композиції, а також домалювати ті, що були створені в минулі роки.
Расписная деревушка в Польше (8 фото)

Говорячи про цю багаторічної традиції, не можна не згадати ім’я Феліції Цуриловой, яка жила тут на початку 20 століття. Вона внесла величезний внесок у розвиток залипского малюнка, в її будинку-музеї досі зберігаються покривала, подушки, чохли для меблів, розмальовані квітами.
Расписная деревушка в Польше (8 фото)

Незважаючи на те, що Залипье – справжній музей під відкритим небом, туристам це місце ще поки в новинку. Можливо, це й на краще, так як тут все ще зберігається атмосфера сільської тиші і спокою.
Расписная деревушка в Польше (8 фото)