Що таке фондові біржі для трейдингу

7-26-2021

Як працює біржа? Принцип роботи фондової біржі
 

 

 

Фондова біржа

Фондова біржа-фінансовий інститут і юридична особа, що забезпечує регулярне функціонування організованого ринку цінних паперів. Також хочемо вам порекомендувати фондовые биржи мира – полезная статья SDG.

У кожній країні світу з ринковою економікою є національна фондова біржа. Це організований ринок для торгівлі цінними паперами: акціями, облігаціями та іншими фінансовими інструментами.

Фондові біржі можуть бути некомерційними організаціями, відкритими або закритими акціонерними товариствами, державними або квазідержавними організаціями. За даними 2016 року, у світі налічувалося 250 фондових бірж, капіталізація 16 з них перевищувала 1 трильйон доларів. До світової федерації бірж входять 63 фондові біржі. Брати участь в торгах на біржі можуть фізичні або юридичні особи, або ті й інші. Більшістю бірж розраховують фондові індекси[1], що обчислюються на основі цін певної групи цінних паперів.

Історія

Серед вчених немає єдиної думки щодо того, коли вперше були продані корпоративні акції. Деякі бачать в якості ключової події заснування голландської ост-індської компанії в 1602 році, в той час як інші вказують на більш ранні події (Брюгге, Антверпен в 1531 році і Ліон в 1548 році). Перша в історії фондової біржі книга “confusion of confusions «була написана голландським трейдером Жозефом де ла Вега, а амстердамська фондова біржа часто вважається найстарішою» сучасною” фондовою біржею в світі[3].

З іншого боку, економіст Ульріка Малмендьєр з каліфорнійського університету в берклі стверджує, що фондовий ринок існував ще в стародавньому римі, який походить від етруського «Арджентарі». У римській республіці, яка існувала протягом століть до заснування імперії, існували громадські об’єднання, організації підрядників або орендарів, які виконували будівництво храмів та інші послуги для влади. Однією з таких послуг було годування гусей на капітолійському пагорбі в якості нагороди для птахів після того, як вони попередили про галльське вторгнення в 390 році до н.е. У учасників таких організацій були частки або акції, — ця концепція згадувалася державним діячем і оратором Цицероном кілька разів. В одній промові Цицерон згадує ” акції, які в той час мали дуже високу ціну». Такі докази, на думку Малменджера, дозволяють припустити, що цими інструментами торгували, з коливаннями вартості в залежності від успіху організації. Товариства пішли в невідомість за часів імператорів, так як велика частина їх послуг були передані прямим представникам держави.

Торговані облігації як широко використовуваний тип застави були пізнішою інновацією, ініційованою італійськими містами-державами пізнього середньовіччя і раннього епохи відродження

У другій половині xix століття фондова біржа стала ринком, який допомагав розподіляти грошові капітали в різні господарські галузі. Нью-йоркська фондова біржа в xx столітті стала займати ключову роль. Станом на 1980 рік курсова вартість цінних паперів, які котирувалися на цій біржі, дорівнювала 397,7 мільярдів доларів. Оборот токійської біржі становив 300 мільярдів доларів[5].

Для того, щоб стати членом біржі, потрібно було зробити великі внески. Для того, щоб стати членом нью-йоркської фондової біржі в 1970-і роки, потрібно було бути володарем акції вартістю 100 тисяч доларів. При цьому, потрібно було мати при собі ще й рекомендаціями старих членів біржі[5].

Опис

На фондовій біржі відбувається купівля та продаж цінних паперів, курс яких визначається доходами, які вони регулярно приносять. Біржовий курс може коливатися в залежності від того, як співвідноситься між собою пропозиція і попит на цінні папери. Найзначніші і різкі зміни курсу можна спостерігати, коли відбуваються біржові крахи.

Завдання фондової біржі

  • надання централізованого місця, де може відбуватися як продаж цінних паперів їх першим власникам, так і вторинний їх перепродаж;
  • виявлення рівноважної біржової ціни;
  • акумулювання тимчасово вільних грошових коштів і сприяння передачі права власності;
  • забезпечення гласності, відкритості біржових торгів;
  • забезпечення арбітражу;
  • забезпечення гарантій виконання угод, укладених у біржовому залі;

Розробка етичних стандартів, кодексу поведінки учасників біржової торгівлі.