що таке глобальне потепління

6-21-2017

У далекому минулому Земля була набагато спекотніше, ніж сьогодні, а значить глобальне потепління може серйозно загострити планету. Останнім часом на ній і так стає все тепліше. У листопаді 2015 року британці отримали найспекотніші листопадові дні з усіх, що були у Великобританії з початку ведення записів. Незабаром після цього пішли новини від Всесвітньої метеорологічної організації: 2015 рік, найімовірніше, стане найспекотнішим роком з початку ведення записів.
Світові температури сталі на 1 градус за Цельсієм вище доіндустріального рівня. Це половина від політично узгодженої верхньої межі в 2 градуси, який був встановлений світовими лідерами у 2009 році. Все йде до того, що температура світу буде ставати все вище і вище. Наскільки спекотної може стати Земля? Чи існує який-небудь межу потепління, до якого можуть призвести дії людей? рекомендую почитати про последствия изменения климата

Земля

Зміни клімату Земля переживала і раніше. Планета пройшла через незліченну кількість температурних коливань за свою 4,6-миллиардолетнюю історію, від землі-снєжка» до палючої тропічної спеки. Та незважаючи на всі ці зміни, Земля завжди повертається приблизно в той же діапазон температур. Тому що у неї є механізми для управління власною температурою.

Один з них — парниковий ефект. Парникові гази в повітрі, в основному діоксид вуглецю, метан і водяна пара, вловлюють випромінювання Сонця і діють як теплове ковдру навколо планети. Без парникового ефекту середня температура на Землі становила б -18 градусів за Цельсієм, і планета була б покрита льодом. Відома нам життя навряд чи змогла б вижити. Парниковий ефект, безумовно, хороша річ, але, як і з усіма хорошими речами, його може бути занадто багато.

Потепління

Люди були тут відносно недовго, але встигли стати найважливішим фактором зміни клімату на планеті. Спалюючи викопне паливо і вирубуючи дерева, ми випускаємо все більше і більше вуглекислого газу в атмосферу, і це призводить до зростання температури.

У період між 2000 і 2010 роком наші темпи викидів збільшилася в чотири рази порівняно з попереднім десятиріччям, і поки немає ніяких ознак, що ця тенденція повернеться назад. Питання в тому, як сильно ці парникові гази нагріють планету в найближчі десять і сто років?

Щоб спрогнозувати стан планети в майбутньому, вчені будують комп’ютерні моделі, що імітують те, що станеться з кліматом Землі. Ці моделі дуже складні, але в більшій мірі покладаються на базову фізику, зразок поведінки повітря і води. Поєднуючи техногенні та природні зміни, ці моделі можуть оцінити, як зміниться клімат при викиді певної кількості парникових газів.

Ці прогнози були оформлені в доповіді Міжурядової групи експертів по зміні клімату (МГЕЗК, IPCC) в останній раз в 2013-2014 роках. З них випливає, що якщо наші викиди парникових газів будуть збільшуватися в такому ж темпі, як за останні 50 років, до кінця століття світ буде як мінімум на 4 градуси за Цельсієм тепліше, ніж було до промислової революції.

Але до кінця сторіччя потепління не припиниться.

Вітряки

Чим далі ми заглядаємо в майбутнє, тим складніше передбачити, що трапиться.

Згідно моделям, ми досягнемо рівня на 7 градусів вище доіндустріального до 2200 року, але за умови, що ми припинимо випускати парникові гази, температура стабілізується. Але враховуючи складність земного клімату (а це комплексна система), в цьому ніхто не може бути впевнений. По мірі потепління клімату, деякі процеси можуть запустити ще більше потепління.

Приміром, в теплішому світі сніг і лід розтане, оголивши темну землю, яка буде поглинати сонячне тепло, а не відбивати його. З поверхні буде випаровуватися більше води, і цей додатковий парниковий газ у вигляді водяної пари буде утримувати ще більше тепла.

Океани уповільнюють зміна клімату, оскільки в них розчиняться вуглекислий газ з повітря. Але більш теплі океани зможуть утримати менше вуглекислого газу, а значить, він буде більше залишатися в атмосфері.

Ці наслідки відносно добре зрозумілі, але інші складніше відстежити: наприклад, як зміна хмарного покриву вплине на клімат або що буде, коли злетить метан, замкнутий у вічній мерзлоті на полюсах. Кліматичні моделі можуть робити прогнози лише на основі того, що нам відомо, тому якщо температури піднімуться вище очікувань людей, їх прогнози будуть менш надійні.

Таким чином, замість того щоб намагатися передбачити, як буде змінюватися клімат, ми можемо застосувати інший підхід: поглянути, що відбувалося в минулому.

Пустеля

Приблизно 55 мільйонів років тому Земля пережила один з найшвидших підвищень температури у своїй історії.

Під час «палеоцен-эоценового теплового максимуму» середня температура на поверхні моря, доходила до 10 градусів за Цельсієм порівняно з -2 сьогодні. То були часи, коли пальмові дерева росли далеко на північ від полярного кола, а на полюсах не було льоду. Деякі види процвітали в виснажливої спеки, інші ж були знищені.

Очевидно, основним рушієм були парникові гази. Величезна кількість метану вийшло з морського дна в атмосферу планети, посиливши парниковий ефект. Правда, не зовсім зрозуміло, як це сталося. Висувалися варіанти з вулканічними виверженнями або зіткненням комети, але, швидше за все, Земля вже поступово нагрівалася з іншої причини. Досягши певної температури, сховища метану під морським дном стали нестабільними.