Список дуелей Олександра Сергійовича Пушкіна

0
433

Насправді точна кількість дуелей Олександра Сергійовича Пушкіна визначити неможливо. Достовірно відомо лише ті, які зафіксовані у спогадах і документах. Ось деякі з них:

1816 рік. Пушкін викликав на дуель Павла Ганнібала, рідного дядька. Причина: Павло відбив у молодого 17–річного Пушкіна дівчину Лошакову на балу. Підсумок: дуель скасована.

1817 рік. Пушкін викликав на дуель Петра Каверіна, свого друга. Причина: складені Каверіним жартівливі вірші. Підсумок: дуель скасована.

1819 рік. Пушкін викликав на дуель поета Кіндрата Рилєєва. Причина: Рилєєв переказав на світському салоні жарт про Пушкіна. Підсумок: дуель скасована.

1819 рік. Пушкіна викликав на дуель його друг Вільгельм Кюхельбекер. Причина: жартівливі вірші про Кюхельбекера, а саме пасаж “кюхельбекерно і тошно”. Підсумок: Вільгельм в Сашка вистрілив, а Саша в Вільгельма немає.

1819 рік. Пушкін викликав на дуель Модеста Корфа, службовця з міністерства юстиції. Причина: слуга Пушкіна чіплявся п’яним до слуги Корфа і той його побив. Підсумок: дуель скасована.

1819 рік. Пушкін викликав на дуель майора Денисевича. Причина: Пушкін зухвало поводився в театрі кричачи на артистів і Денисевич зробив йому зауваження. Підсумок: дуель скасована.

1820 рік. Пушкін викликав на дуель Федора Орлова і Олексія Алексєєва. Причина: Орлов і Алексєєв зробили Пушкіну зауваження за те, що той намагався у п’яному вигляді грати в більярд і заважав оточуючим. Підсумок: дуель скасована.

1821 рік. Пушкін викликав на дуель офіцера французької служби Дегильи. Причина: сварка з нез’ясованими обставинами. Підсумок: дуель скасована.

1822 рік. Пушкіна викликав на дуель підполковник Семен Старов. Причина: не поділили ресторанний оркестрик при казино, де обидва віддавалися азартній грі. Підсумок: стрілялися, але обидва промахнулися.

1822 рік. Пушкін викликав на дуель 65 річного статського радника Івана Ланова. Причина: сварка під час святкового обіду. Підсумок: дуель скасована.

1822 рік. Пушкін викликав на дуель молдавського вельможу Тодора Балша, господаря будинку, де він гостював у Молдавії. Причина: Пушкіну недостатньо чемно відповіла на якийсь питання дружина Балша, Марія. Підсумок: стрілялися, але обидва промахнулися.

1822 рік. Пушкін викликає на дуель бессарабського поміщика Скартла Прункуло. Причина: Той був як секунданта на дуелі, де Пушкін був так само секундантом і хлопці не домовилися про правила дуелі. Підсумок: дуель скасована.

1822 рік. Пушкін викликає на дуель Северина Потоцького. Причина: дискусія за обіднім столом про кріпосне право. Підсумок: дуель скасована.

1822 рік. Пушкіна викликав на дуель штабс–капітан Рутковський. Причина: Саша не повірив, що буває град вагою в 3 фунти (а градини такої ваги все–таки бувають, прим. моє) і обсміяв відставного капітана. Підсумок: дуель скасована.

1822 рік. Пушкіна викликав на дуель кишинівського олігарха Інглезі. Причина: Саша домагався його дружини, циганки Людмили Шекора. Підсумок: дуель скасовано
.
1832 рік. Пушкіна викликав на дуель прапорщик генерального штабу Олександр Зубів. Причина: Пушкін викрив Зубова в шахрайстві під час гри в карти. Підсумок: Зубів стріляв у Пушкіна (повз) а сам Пушкін відмовився від пострілу.

1823 рік. Пушкін викликав на дуель молодого письменника Івана Руссо. Причина: особиста неприязнь Пушкіна до цієї персони. Підсумок: дуель скасована.

1826 рік. Пушкін викликав на дуель Миколи Тургенєва, одного з керівників Союзу благоденства, члена Північного товариства. Причина: Тургенєв лаяв вірші поета, зокрема, його епіграми. Підсумок: дуель скасована.

1827 рік. Пушкіна викликав на дуель артилерійський офіцер Володимир Соломирский. Причина: дама офіцера на ім’я Софія, до якої Пушкін виявляв сексуальний інтерес. Підсумок: дуель скасована.

1828 рік. Пушкін викликав на дуель міністра освіти Олександра Голіцина. Причина: Пушкін написав зухвалу епіграму на міністра і той влаштував йому за це допит з пристрастю. Підсумок: дуель скасована.

1828 рік. Пушкін викликав на дуель секретаря французького посольства в Петербурзі Лагрене. Причина: невідома дівчина на балу. Підсумок: дуель скасована.

1829 рік. Пушкін викликав на дуель чиновника міністерства закордонних справ Хвостова. Причина: Хвостів висловив своє невдоволення епіграмами Пушкіна, зокрема тим, що Пушкін порівнює Хвостова зі свинею. Підсумок: дуель скасована.

1836 рік. Пушкін викликав на дуель князя Миколи Рєпіна. Причина: невдоволення віршами Пушкіна про себе. Підсумок: дуель скасована.

1836 рік. Пушкін викликав на дуель чиновника міністерства закордонних справ Насіння Хлюстина. Причина: Хлюстин висловив своє невдоволення віршами поета. Підсумок: дуель скасована.

1836 рік. Пушкін викликав на дуель Володимира Сологуба. Причина: неприємні висловлювання Сологуба про дружину поета, Наталі. Підсумок: дуель скасована.

1836 рік. Пушкін викликав на дуель французького офіцера Жоржа Дантеса. Причина: анонімний лист, де стверджувалося, ніби дружина Пушкіна зраджує йому з Дантесом. Підсумок: У січні 1837 — Пушкін убитий.