Свердла і бури для різних матеріалів. Огляд

4-17-2019
Свердла і бури

Що таке свердла і бури відомо, практично, кожному. Для якихось певних операцій ми, часто, інтуїтивно вибираємо певні види цього ріжучого інструменту. Однак, ніколи не пізно дізнатися, як класифікуються свердла і бури, в залежності від виконуваних операцій. Або, які бувають різновиди свердел і бурів, їх робочі діаметри і можливі комбінації.

Універсальне свердло

Цей вид являє собою щось середнє між усіма перерахованими вище. Інженери спробували поєднати конструкції свердел по каменю і металу для того, щоб створити зручний і ефективний багатофункціональний інструмент. В результаті вийшло свердло зі зменшеними ріжучими крайками і розвиненим напрямним шипом. Точніше це не шип, а конус, який передує проходку кромкою.

Найактуальніший випадок застосування – обшивка листовим залізом цегляної стіни – свердло легко проходить через метал і не потрібно міняти знаряддя для буріння стіни під дюбель. Використовувати свердло по металу для дерева – не завжди хороша ідея, так як витрата енергії і знос дрилі при цьому вище (в порівнянні зі свердлом по дереву).

Комбіновані свердла

Цей вид включає в себе всілякі варіації на тему свердла. У різний час їх було винайдено і запатентовано величезну кількість. Ми наведемо найбільш затребувані в будівництві та домашній майстерні:

 1. «Балеринка». Пристрій, що дозволяє вирізати отвори діаметром від 30 до 120 мм в кераміці або деревному матеріалі. На траверсі по центру закріплено свердло (по плитці або дереву), і на регульованих виносах – допоміжні різці. У міру занурення різці входять в матеріал і вирізують його.
 2. Свердло для конфірмата. Патрон з подвійним зенкером під меблевий евровинт. У нього вставляють змінне свердло по дереву або металу (Ø 4-6 мм).
 3. Свердло Форстнера. Симбіоз свердла, коронки і фрези. Має направляючий буравчик з різьбленням, коронку з зубами і поперечну ріжучу кромку. Призначено для глухих отворів (вибірки) діаметром від 20 до 50 мм.
 4. Меблеві свердла для зняття фасок. Такі пристосування не роблять отвори, але можуть їх частково збільшувати. Мають кріплення для рухомого різця.
 5. Центровочне свердло. Знаряддя з металу особливої ​​конструкції. Ріжуча частина повторює свердло по металу, але робоча в рази товще і коротше. Призначено для наведення центральних отворів.
 6. Зенковка. Свердло, яке занурюється в матеріал тільки на висоту кромки. Застосовують для створення потая під головку шурупа.

Як правильно працювати зі свердлами і бурами?

Бури та свердла завжди знаходяться «на передовій» важкої роботи. На них впливає тертя, удар, температура, тому вони рано чи пізно виходять з ладу. Щоб продовжить життя свердла, навчитеся підточувати його і не перевантажуйте натиском при роботі. Якщо знаряддя стало свердлити гірше, проведіть ревізію, не чекаючи перегріву робочої частини.

Ознаки псування свердла

 • Немає належного ефекту при натиску на працюючий інструмент – він стоїть на місці (не заглиблюється).
 • Краї згладилися, перестали бути гострими. Напайки зменшилися в розмірах або сколоті.
 • Метал на кромці має неприродний відтінок (іноді сизий) – ознака перегріву.
 • При свердлінні металу чути пронизливий свист, але свердло продовжує проходити метал – одна з кромок вийшла з ладу.
 • Облом свердла.

У всіх випадках виправлення піддаються тільк свердла по дереву і по металу. Спосіб тільки один – заточка. Свердла і бури з твердосплавними напайками ремонту і відновленню не підлягають