Цікаве про стовбурових клітинах

0
952

У мережі багато інформації про стовбурових клітинах. Але більша її частина складається з різних міфів і легенд. На цю тему дуже багато спекуляцій. Однак, реальність така, що наука тільки приступила до вивчення стовбурових клітин, в цій області невивченого ще набагато більше, ніж встановленого твердо. Крім того, реальні результати досліджень часто не розголошуються. А інтерес широкої публіки до теми стовбурових клітин, вміло підігрітий різними спекулянтами від науки величезний.

В даний час можна стверджувати лише, що стовбурові клітини, присутні в організмі будь-якої людини мають дійсно величезним потенціалом, який поки ще не вивчений в достатній мірі. Зараз працювати зі стовбуровими клітинами здатне вельми обмежена кількість великих спеціалізованих НДІ, але все ж вони є і однією з них є Біотехнологічна компанія “SmartCell” в Києві. Компанія володіє основними відомими на сьогоднішній день біотехнологічними методами виділення стовбурових людини з кісткового мозку та жирової тканини пацієнта. Якщо вас зацікавило, то стовбурові клітини в Києві ось тут.

Що таке «стовбурові клітини»
У науковий обіг поняття «стовбурової клітини» ввів видатний російський дослідник А. А. Максимов ще в далекому, 1908 р., під час своєї доповіді на гематологічному конгресі в Берліні. Він розробив теорію утворення крові. Наявністю особливих, «стволових» клітин вчений пояснив роботу механізму самовідновлення кров’яних клітин.

Зараз «стовбуровими» («stem cell») називаються незрілі клітини особливого типу, здатні розвиватися у всі види клітин складових різні тканини організму.

Що зараз точно відомо про стовбурових клітинах
Встановлено, що для стовбурових клітин характерний уповільнений обмін речовин, завдяки яким вони перебувають у «сплячому» або «пасивному» стані, будучи резервом організму на випадок різних стресових для організму ситуацій (травми, поранення, хвороби). Після «активації» вони служать «матеріалом» для регенерації (загоєння) уражених тканин або органів. Також встановлено, що для життєдіяльності стовбурових клітин не потрібен кисень (вони анаэробны).

Стовбурові клітини служать “матеріалом” для безперервно відбувається в організмі фізіологічної регенерації, тобто заміни старих, конаючих клітин новими, життєздатними, а також при відновленні пошкоджених в результаті хвороби або травми тканин. У другому випадку відбувається «масове пробудження» стовбурових клітин та їх міграція до уражених ділянок організму. При виконанні відновних функцій відбувається безперервне поділ стовбурових клітин (кожна така клітина ділиться на дві нові, які потім діляться знову і так до моменту, коли кількості клітинного матеріалу виявиться достатньо для відновлення пошкоджених тканин).

Одна з причин старіння людей
Також встановлено, що концентрація стовбурових клітин у організмі людини зменшується з його віком. Найбільше таких клітин у новонароджених немовлят: 1 стовбурова на 10 тис. звичайних клітин. До 20-25 років концентрація стовбурових клітин падає до 1-ї на 100 тис., а до 30 – на 300 тисяч. У 50-і літніх концентрація стовбурових клітин зменшується до 1-ї на півмільйона звичайних. З збільшенням віку концентрація стовбурових клітин в організмі продовжує знижуватися. Це – одна з причин того, що літні люди відновлюються після травм або перенесених хвороб значно довше ніж молоді. Концентрація стовбурових клітин в організмі може знизитися в результаті їх «перевитрати» після важкої хвороби або травми.

Де “виробляються” стовбурові клітини?
Вперше стовбурові клітини вдалося виділити з тканини кісткового мозку. Тому довго вважалося, що саме він (кістковий мозок) і є головною «фабрикою» і «складом» стовбурових клітин в організмі людей. Ця теорія була спростована лише в 2002 році. Тоді численні дослідження вчених різних країн (США, Японія та ін) показали, що стовбурові клітини є у всіх тканинах, складових організм, а самі універсальні і корисні стовбурові клітини “виробляються” жировими тканинами.

На закінчення відповімо на питання, яке часто задають пацієнтки. Є ризик розвитку раку в результаті пересадки жирових тканин, наприклад, у молочну залозу. Численні дослідження, що пересадка жирової тканини не здатна викликати розвиток онкології, якщо ракові клітини до операції були відсутні.