Цікаві факти про Іркутську (8 фото)

0
191

Продовжимо знайомство з російськими містами – Іркутськ. Місто розташоване в долині ріки Ангари, в місці впадання двох її приток -Іркут і Ушаковки, у Транссибірської магістралі, в 55 км від унікального природного комплексу, об’єкта Всесвітньої спадщини — озера Байкал. Іркутськ є культурним і науковим центром Східної Сибіру, в якому проживають понад 600 тисяч жителів.

Старовинний сибірський місто, заснований як острог в 1661 році. У пожежі 1879 року був сильно зруйнований. Віднесений до історичних поселень Росії; історичний центр внесено до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. До Жовтневої революції був купецьким містом, довгий час які процвітали на російсько-китайської торгівлі, а пізніше на золотопромышленности; місцем політичного заслання. З 1803 року був центром Сибірського, з 1822 по 1884 рік —Східно-Сибірського генерал-губернаторства.

Якщо поглянути на сучасну карту Російської Федерації, то на лінії, що з’єднує відстань від Пітера до Курильських островів, Іркутськ знаходиться практично в самій середині між цими точками – значить, можна вважати, що Іркутськ є негласним центром Росії, хоча б географічно! А побувати в центрі Росії, погодьтеся цікаво і заманливо.
Интересные факты об Иркутске (8 фото)

Іркутськ — один з найстаріших міст Сибіру. В Іркутську буквально на кожному кроці можна зустріти пам’ятники старовини, побудовані 1,5 століття тому: церкви та храми, садиби та особняки відомих іркутських купців, діячів і декабристів, житлові та прибуткові будинки. В області понад 1000 пам’яток історії, культури та архітектури, які збережені в первозданному вигляді. До найбільш цінних пам’ятників відносяться пам’ятники федерального (загальноросійського) значення, такі як Житловий будинок з майстернею іконописців Старцевих, Церква в ім’я Преображення Господнього, музей-криголам «Ангара», Архітектурно-етнографічний комплекс «Тальцы», Особняк купців Сибиряковых, надалі резиденція генерал-губернаторів Східної Сибіру, Комплекс будівель Східно-Сибірського відділу Імператорського Російського Географічного товариства.
Интересные факты об Иркутске (8 фото)

В Іркутській області розташоване одне з найбільших озер в світі, колиска багатьох давніх племен і народів, озеро Байкал, яке простягнулося по поверхні планети на 600 кілометрів. Максимальна глибина становить 1637 метрів, причому глибина озера поступово збільшується, дно озера Байкал нижче рівня моря на 1167 метрів, дзеркало вод озера на 453 метри вище. Вода Байкалу настільки чиста, що предмети можна побачити на глибині 40 метрів.
Интересные факты об Иркутске (8 фото)

В озері Байкал водиться унікальна тварина — байкальська нерпа, яку можна побачити власними очима.
Интересные факты об Иркутске (8 фото)

Іркутськ розташовується безпосередньо на Ангарі, де ця річка має настільки потужний і повноводне протягом, що створюється враження, що це якась величезна ріка, зразок Нілу або Міссісіпі. Недарма її називають у народі північної амазонкою. Ангара є єдиною з усіх байкальських річок, яка випливає з цього озера!
Интересные факты об Иркутске (8 фото)

До 1878 року міський і губернський герб був єдиним. Він містив зображення бабра (застаріла назва уссурійського тигра), що несе в зубах соболя. Самі іркутяне пояснювали свій герб так: бабр з усіх сибірських звірів поважніша і рідше, а соболь славиться дорожнечею свого роду і знаменитістю торгівлі. Прибулий у 1871 році на посаду генерал-губернатора Н.П.Синельников вже в наступному році за власною ініціативою змінив губернський герб. Таким чином, гербів стало два: міський із бабром і губернський з бобром, який тримає в зубах соболя. Це самовілля генерал-губернатора перекреслила весь початковий благородний зміст зображення іркутського герба. Через кілька років, у 1878 році, височайше затверджується новий зразок бабра. Цей новий бабр мав такий хижий вигляд, що багато іркутяне прийняли цей герб як образа, і цілих дванадцять років сибіряки ігнорували цей символ хижацтва, називаючи зображення на гербі собакою, тримає кішку в зубах. Правитель справ Східно-Сибірського відділу Російського географічного товариства І. С. Сільський писав: «протягом багатьох років наш герб був спотворений, замість тигра на казенних печатках і гербових гудзиках зображували бобра, який тримає в роті соболя».
Интересные факты об Иркутске (8 фото)

Перший міський публічний сад був закладений 3 жовтня 1824 на березі річки Ангари, поблизу колишньої Гостинодворской площі. По імені найближчої церкви цей сад в народі отримав назву Спаський і займав площу 2 десятини 172 сажні. В ньому постійно влаштовувалися вистави, гуляння та ілюмінації. По вихідним і святковим дням тут грав оркестр.

До 1829 транспортна зв’язок міста з передмістями через річку Ушаковку здійснювалася по воді вбрід. Перший дерев’яний міст через Ушаковку в Знам’янське передмісті побудований в 1829 Майже через 30 років, у липні 1857, прогнилий і відслужив свій вік, він був замінений новим. В Робоче ж передмісті дерев’яний міст через Ушаковку був споруджений в 1861 початку наступного року, в березні, міський голова Іван Степанович Хаминов пожертвував 4000 рублів на реалізацію пропозиції іркутського поліцмейстера, підполковника Вакульского, по влаштуванню хорошого сухопутного сполучення центру міста через Ушаковку з Знаменским передмістям. Влітку 1862 року в районі іркутської тюрми споруджувалися дорога і міст через Ушаковку, за яким 7 липня і почався рух.

З 14 на 15 жовтня 1901 року на Байкалі загинуло 176 чоловік. Пароплав «Яків», слідуючи з Верхнеангарска, вів на буксирі три судна: 1-е — «Потапов» з 549 бочками риби і 161 людиною робітників та 15 чол. команди, 2-е судно Могильова з 250 діжечками риби і робітниками і 3-е судно Шипунова з 240 бочками риби і робітниками, і три бурятські човни-мореходки.

У вересні 1902 при риття канав для труб біля Спаської церкви на невеликій глибині натрапили на цілий ряд давніх трун з останками. З двох трун витягнуті залізні кайдани, а в одному крім кайданів знайдені ще важкі залізні плитки, служили, ймовірно, підошвами. Кайдани зроблені з смугового заліза грубої роботи в три-чотири ланки, чверті півтори завдовжки кожне, вагою далеко більше проти кайданів теперішнього часу. Череп одного з цих кандальников був прострелений пулею.

На Іркутськом авіаційному заводі (ИАЗ) проводиться збір СУ-30 — двомісних винищувачів нового покоління. За час свого існування підприємство випустило понад 7000 літаків 20-ти типів. Географія поставок ИАЗа охоплює 37 країн світу. Крім-30МК (модернізований, комерційний) і Су-30СМ (модернізований, серійний), завод виробляє навчально-бойові літаки Як-130, компоненти авіаційної техніки для концерну Airbus, а також починає виробництво пасажирського літака МС-21.
Интересные факты об Иркутске (8 фото)