Цікаві факти про по батькові

0
409

Застосовувати по батькові прийнято далеко не у всіх країнах світу. Багато народів цілком нормально живуть і без по батькові. Але в той же час в Росії, як відомо, прийнято ще з давніх пір вказувати в документах про народження по батькові дитини.

Цікавий факт №1

Прийнято вважати, що якщо звертатися до людини по імені-по батькові, то тим самим ви выказываете якусь повагу. Ще в давнину в Росії з’явилися по батькові. У 945 році істориками були виявлені деякі списки російських послів. Вони були записані не тільки іменами, але ще і по батькові, але в ті часи написання їх відрізнявся від звичного нам, наприклад: Василь син Петра, Григорій син Володимира і так далі.

Цікавий факт №2

Давньоруських князів було прийнято величати не тільки по батькові, а так само за діда, прадіда і прапрадеду. Чим древнє рід, тим більше ним пишалися, тим значніше людини сприймали оточуючі. Князя київського Володимира називали так: князь Володимир, син Святослава, внук Всеволода, правнук Олега, праправнук Святослава, прапраправнук Ярослава, пращур великого Володимира. А от у розмові з близькими або добре знайомими людьми з давніх пір було прийнято за хороший тон звертатися до людини, тільки назвавши його по батькові, наприклад, Андрійович. За традицією по батькові бере свій початок імені батька. Це пояснюється тим, що батько голова родини. Однак траплялися випадки, коли відбувалося по батькові від імені матері, наприклад, Іван Ефросиньевич. Матроним, що передається від матері, є протилежністю по батькові (патронім), що передається від батька. Такі традиції існували у стародавніх євреїв і скандинавів, але в даний час зійшли на немає.

Цікавий факт №3

У наш час по батькові береться тільки від імені вашого батька. Однак деякі традиції все ж збереглися: як в ті далекі часи, так і в наші дні, по імені та по батькові прийнято називати людини тоді, коли він дорослішає, а дітей і підлітків прийнято називати виключно по імені.

Цікавий факт №4

Відомі ірландські і шотландські прізвища, що починаються з частки Мак, були спочатку по батькові: “Mac Dhomhnaill” (називний + родовий) – син людини по імені Domhnall.

Цікавий факт №5

В арабській мові для позначення по батькові у чоловіків використовується частка ібн, що означає дослівно син (ібн Мухаммад = син Мухаммада). У жінок по батькові використовується набагато рідше, в цьому випадку перед іменем батька ставиться частка бинт, буквально дочка.

Цікавий факт №6

У євреїв по батькові утворювалася за допомогою частки бен або бар, що в перекладі відповідно з івриту та арамейської означає син. Наприклад, Шломо бен Давид — Шломо (Соломон) син Давида, Шимон бар Йохай — Шимон син Йохая.

Цікавий факт №7

Жителя Сєрова Сергія М. тепер шанобливо величають Веро — Вікторовичем. Він домігся від влади доповнення свого по батькові ім’ям матері. Сергій не став Сергієм Вікторовичем, а Сергієм Веро — Вікторовичем. Так і в паспорті записано. І в інших документах (дивись фото).
Джерело