Виявлено найдавніше створення на землі (фото дня)

0
262

Палеонтолог Мартін Сміт з Кембріджського університету виявив рештки грибів, вік яких досягає 440 мільйонів років. Це найдавніші з виявлених скам’янілостей наземних організмів. Гриб дістав назву Tortotubus protuberans. Він ріс у часи силурійського і девонського періодів і, за словами автора статті, був одним з перших організмів, які залишили водне середовище і влаштувалися на суші. Tortotubus міг брати участь у процесах формування ґрунту, яка була необхідна для появи перших рослин, що володіють розвиненою кореневою системою.

Дослідник виявив гриби при вивченні крихітних скам’янілостей, знайдених на території Швеції та Шотландії в 1980 році. Раніше вчені припускали, що останки належали різним водним організмам, проте Сміт, порівнюючи різні зразки, зауважив, що скам’янілості є одним і тим же істотою на різних стадіях росту. Палеонтологу вдалося реконструювати його розвиток і показати, що останки являють собою міцелій гриба.

Тіло Tortotubus було ниткою, яка розгалужується з утворенням вторинних ниток — це робило його схожим на сучасні наземні гриби, міцелій яких поширюється, захоплюючи нові ділянки поверхні. Така будова дозволяло грибу успішно знаходити мізерні джерела поживних речовин. Вчений вважає, що їжею могли служити водорості і бактерії, які в той час населяли сушу.
Гриби є одними з найбільш живучих організмів. Окремі види, такі як Cryomyces antarcticus і Cryomyces minteri, мешкають в Антарктиці, в порожнечах пористих порід. Експерименти, які вчені проводили на борту МКС, показали, що ці гриби здатні вижити навіть в умовах, наближених до марсіанським.