ЯК УТЕПЛИТИ ДАХ БУДИНКУ

1-29-2018

Утепливши тільки зовнішні стіни будинку, неможливо добитися хорошого теплозберігаючого результату. З-за того, що стіни фундаменту заглиблені в холодну грунт, бетон стає прекрасним провідником тепла – взимку він швидко охолоджується. І саме через нього холод і волога будуть проникати в приміщення. Як вибрати читайте більше в статті

Тому найважливішим етапом зведення будь-якого будинку, заміського будиночка або промислового об’єкта є настил і подальше утеплення даху. Повітря всередині приміщення завжди тепліше зовнішнього, з меншою щільністю, тому він за законами фізики піднімається вгору і прагне покинути будівлю.

Утеплення даху

Ізоляція покрівлі забезпечить комфортність проживання в будинку, створення оптимальної температури і економію енерговитрат на опалення. Тому інформація про те, як правильно утеплити дах, стоїть на першому місці серед усіх заходів з теплоізоляції будівлі.

Щоб визначити необхідність утеплення покрівлі, варто поспостерігати за будинком у зимовий час: якщо на даху буде лежати сніг, то тепло добре зберігається у приміщенні, а якщо він розтанув, то це говорить про втрату теплого повітря.

Які цілі переслідуються?
Утеплюючи будинок зверху, можна досягнути однієї з двох цілей. Перша мета — створення найбільш сприятливого температурного режиму тільки всередині житлових кімнат без активного використання горищного простору. При цьому провести теплоізоляцію можна лише з боку горища або стелі всередині будинку. В цьому випадку сам горище залишається холодним, температура повітря в ньому буде аналогічна вуличної.

При цьому сам простір при такій ізоляції покрівлі відмінно провітрюється і може бути використано для зберігання речей, стійких до протягів і вологості. Друга мета — зробити з горища мансардне приміщення або навіть житлову кімнату. В такому випадку необхідно ізолювати не тільки підлогу, але і дах та фронтони — основним заходом буде утеплення даху зовні.

Типи покрівлі
Величезне значення має конструкція. Саме тип покрівлі дає уявлення про можливості використання горища і визначає порядок дій. Розрізняють кілька типів покрівельних перекриттів.

Типи покрівлі

Односхилий дах являє собою плоску поверхню. Як правило, вони не використовуються для приватних будинків, зате нерідко зустрічаються в архітектурі міських будівель, промислових об’єктів і споруд господарського призначення – гаражів, лазень, сараїв і т. д.

Двосхилий (скатна) дах складається з двох площин, розташованих під кутом один до одного. Причому скати можуть бути різної величини: наприклад, на мансардах площа одного ската набагато перевищує площу другого, і кут між ними розташовується ближче до краю покрівлі.

Утеплення покрівлі

Ламаний дах має кілька скатів, тобто поверхня являє собою ламану лінію. Така конструкція допомагає збільшити внутрішній простір під покрівлею, а нижні скати мають майже вертикальне розташування, утворюючи для приміщення бічні стіни.

Методи роботи
Технологія утеплення даху представлена у вигляді «покрівельного пирога» — багатошарової конструкції, що складається з зовнішньої гідроізоляції, самого утеплювача і внутрішньої пароізоляції.

Покрівельний пиріг

При необхідності на гідроізоляцію укладається спеціальний вітрозахисний матеріал, здатний пропускати водяні пари.

Особливу увагу при виборі матеріалу слід звернути на несучі конструкції покрівлі і горищного статі – вони повинні витримати навантаження, яка посилюється при укладанні теплоізолюючих шарів.

Принцип «покрівельного пирога» використовується для теплоізоляції будь-якого типу даху за наступною схемою. Найпершою перешкодою для вітру, опадів і холоду є покрівельне покриття – черепиця, металочерепиця, оцинкована сталь.

Під цим матеріалом необхідно залишити вентиляційний простір товщиною до 5 см, і тільки потім на заздалегідь підготовлену решетування фіксується гідроізоляція у вигляді полімерів. Відсутність повітряного зазору може призвести до постійного намокання з-за конденсату, який буде стікати вниз, утворюючи по карнизах будівлі бурульки.

Гідроізоляція покрівлі

Після шару гідроізоляції йде сам утеплювач. Зазвичай для даху використовуються мінеральна вата, пінополістирол. Ізоляція скатної конструкції передбачає фіксацію теплоізолятора між кроквами покрівлі, причому кріплення повинно бути щільним, щоб між листами не залишалося щілин. Важкодоступні ділянки заповнюються обрізками мінеральної вати або засипаються сухим матеріалом (керамзитом, наприклад).

Після теплоізоляції слід шар пароізолятора. Це може бути пергамін, руберойд чи фольгована плівка. Блискуча поверхня повинна бути звернена всередину приміщення. Листи пароізолятора накладають внахлест один до одного, а стики між ними проклеюють металізованим скотчем у вертикальному і горизонтальному напрямку.

Утеплювач для покрівлі

Схема припускає наявність між шаром пароізолятора і фінішною обробкою – сайдингом, вагонкою – ще одного вентиляційного зазору, товщиною до 2-3 див. Повітряна прошарок потрібна для запобігання намокання ізолятора і всієї конструкції даху конденсатом. Таким чином, утеплення цілком можна виконати самостійно, знаючи всі правила і дотримуючись акуратність.

Особливості за типами покрівлі
Коли проводиться утеплення даху зі скатами, важливо створити абсолютно герметичні шари гідроізоляції і пароізоляції. Крім того, сам утеплювач повинен розташовуватися досить щільно до крокв, щоб у стиках не створювалися «містки холоду» — щілини, через які холодне повітря може проникнути всередину приміщення, попутно пошкоджуючи всі шари ізоляції і саму покрівлю.