ЯК ВИБИРАТИ ДИТЯЧІ КНИГИ

10-9-2018

Полки магазинів з дитячою літературою рясніють: барвисті ілюстрації, герої популярних мультфільмів і персонажі з класики, твори сучасних авторів. Як не розгубитися і не дозволити собі скупити весь магазин? На що звернути увагу при виборі? І чи можуть книги бути шкідливі для дітей? Хочу порекомендувати fifth-ocean.com.ua

Кожному віку — своє

Критерії вибору для кожного віку індивідуальні: що корисно і цікаво маляті 2-3 років, першокласнику здасться нудним і банальним.

До року

Знайомство з першою книгою можна починати вже в півроку. До цього часу малюк цікавиться навколишнім світом активно: все бере в руки, тягне в рот, дивується і радіє соковитості фарб. Таким крихіткам підійдуть книжки з великими картинками, текст їм поки не потрібен. З них дитина може дізнатися, як виглядають корова і собака, що лялька і м’ячик — це іграшки, а в калюжі ховається плюх і бултих. У дитини формується базове сприйняття предметів, кольорів, назв подій, що відбуваються в світі навколо нього кожен день.

1 рік

Малята вчаться ходити, освоюють пісочницю і пізнають світ не тільки з коляски, але і на дотик. На перший план виходять навчальні книги з музичним і звуковим оформленням, книги, що сприяють розвитку дрібної моторики рук.

“Для дітей від 1 року можна вибрати варіанти, що сприяють розвитку дрібної моторики і уявлень про колір. Зазвичай це книги зі звуками, фактурними матеріалами, щоб дитина, могла помацати, зацікавитися: наприклад, ось кішка — вона видає звук „мяу“. У таких книга хобычно присутній нескладний для розуміння текст», — коментує художник Наталія Попова.

2 роки

Приблизно з двох років починається знайомство з фольклором: дітям подобаються прості сюжетні казки, пісеньки, потішки, де дії героїв повторюються: колобок котиться-котиться, дід тягне-потягне. Важливе місце продовжують займати яскраві ілюстрації. В арсеналі малюка з’являються перші навчальні книги, де він зможе почати освоювати рахунок до 10, познайомиться абеткою, дізнається про професії, тварин, рослини та інші поняття. Звуковий супровід не буде зайвим.

3-4 роки

У віці 3-4 років дитина вже здатна сприймати творчість дитячих класиків: С. Маршака, А. Барто, К. Чуковського, С. Михалкова. Легко сприймаються і запам’ятовуються твори саме у віршованій формі, в них присутня мелодійність. Сюжет у міру зростання малюка ускладнюється, тепер в казках може бути більше дійових осіб, ніж раніше. Деякі книги доповнюють вирізані фігурки з паперу, так що перед малюком можна розіграти цілий спектакль за ролями.

Дошкільнята та учні молодших класів

З 5-6 років діти зазвичай готові до серйозних творів. У цей час важливо навчити дитину співпереживати головним героям книг: Чебурашці, що загубився, без друзів, непосиді Незнайку, який хоче навчитися всьому і відразу, бідній сірій шийці, що не може полетіти з птахами на південь.

На перший план виходить текст і його смислова складова, проте картинки все ще займають високу позицію серед важливих критеріїв вибору. Якщо раніше перевага віддавалася персонажам-тваринам, то в міру дорослішання дитині все більше подобаються герої-люди, особливо діти-ровесники.

Як оцінити якість книги

Книга повинна бути перш за все безпечною і а. Вибирайте книги з білого паперу, з великим шрифтом, приємними ілюстраціями. Картинки не повинні бути перевантажені деталями, особливо в книгах для малюків, так як це загрожує перенапруженням. В результаті увага буде розсіюватися, а дитина швидко втомлюватися.

“Якісні ілюстрації в дитячих книгах здатні “захопити” дитину і “втягнути” його у вир змісту. Дитяче мислення конкретне, наочно-образне, а доросле — понятійне, логічне. Ось чому для дітей ілюстрації здатні стати „дорогою в книгу“. Вони повинні бути ясні за змістом, прості по техніці малювання, чіткі і зрозумілі, щоб, розглядаючи їх, дитина без праці розібрався, про що йде мова, легко дізнався знайомі йому предмети. Дитина повинна повірити картинці, тоді вона повірить і всій історії, зможе пережити її, відкривши для себе щось нове»,-підкреслює директор сімейного комплексу «Центр батьківства», перинатальний психолог Вікторія Тимофєєва.

Свої критерії безпеки виділяє керівник Літературної палати Росії Георгій Брегман:

“Звертайте увагу на якість паперу, якість друку-чи не розпливаються букви і малюнки, чи не фарбує книга руки. Якщо мова про книги для найменших, краще вибирати продукцію відомих видавництв і спеціалізованих проектів, що випускають дитячу літературу. У них відпрацьовані технології виготовлення, вони знають можливі „граблі“ і уникають їх».

Особливі вимоги пред’являються до книг для малюків. Художник Наталія Попова радить не економити: «Книги для дітей до 3-х років повинні бути картонними: немає сенсу купувати таким малюкам звичайні видання у твердій палітурці і з тонкими сторінками. По-перше, їм буде складно самостійно перевертати листи і вивчати картинки. По-друге, картонні книги більш довговічні і“ударостійкі”. Книга повинна бути виготовлена з високоякісного картону і відповідати стандартам санітарно-гігієнічних норм, прийнятих на території РФ (Санпін 2.4.7)».

Деякі книги для маляток можна навіть гризти: матеріалом для них служить особливо міцний картон або м’який спінений полімер.

Сучасники або класики

В цьому питанні, як і в багатьох інших, батьки розбилися на два табори. Одні вважають, що в класичній дитячій літературі багато насильства і похмурих сюжетів: вовк з’їдає козенят, поросят, дівчаток і бабусь, Бармалей кидає Айболита в багаття і маса інших прикладів. Інші критикують сучасників за сумнівні образи — та ж гучна історія, де продукт життєдіяльності людини подорожує по світу. Але експерти впевнені, що замінити одне іншим не вийде.

Георгій Брегман пропонує поєднувати знайоме старе і хороше нове, перш за все виховуючи власний смак, кругозір і багаж, що допоможе оцінювати рівень книг. “Є чимало проектів, сайтів і фахівців, готових в цьому допомогти. Закладати фундамент любові до літератури треба, використовуючи і класику, і сучасних авторів. Чомусь часто класикою вважають казки Пушкіна, розповіді Толстого. Безумовно, без них нікуди. Але вже багато років наші діти зачитуються прекрасними казками Сергія Козлова — пам’ятаєте, „Їжачок в тумані“, „тілі-милі-трямдія“, Андрія Усачова, „Дід Мороз і літо“ і багато інших прекрасних казок».

Письменник-прозаїк, перекладач, продюсер телеканалу «Росія» у Франції Ірина Кудесова звертає увагу на деякі недоліки класичних дитячих творів: «на Жаль, у класики виявляються значні недоліки. Наприклад, гумор в “старих” текстах геть відсутній. У „Вовка і козлятах“, „Шапочці“, казках Андерсена — все не тільки не смішно, але навіть похмуро. А ще старим книжкам не вистачає запалу, пустощів, хуліганства в прекрасному сенсі цього слова. Тут і потрібні наші сучасники, які будуть говорити з дитиною мовою сьогоднішнього дня”.

Звичайно, вибирати слід ретельно і прискіпливо. Не поспішайте з вибором, погортайте книгу, попередньо почитайте відгуки в інтернеті. Класичні твори, перевірені часом і багатьма поколіннями дітей, які виросли на них. Зате нові книги говорять з дітьми на їх мові, розповідають про те, чого раніше не було: ракетах, інтернеті, комп’ютерах, машинах і про багато іншого.