Home Як вилікувати сколіоз

Як вилікувати сколіоз

10-27-2021

Чому неправильна посадка за партою не може привести до розвитку сколіозу, як виправити деформації хребта і чому офіційно вертебрологів не існує. Хочемо порекомендувати почитати про лікування кіфозу на сайті , тут тільки найкращі поради .

Сколіоз – це збірне поняття. Існує кілька десятків форм сколіозу в залежності від його природи. Найчастіший — так званий ідіопатичний сколіоз, чи то пак невідомого походження. Фахівці б’ються вже сотню років, а зрозуміти причину поки не можуть. Її “розуміють” тільки безграмотні люди, які люблять обманювати аудиторію. Рекомендуємо почитати про лікування сколіозу у дітей на сайті .

Ось недавно почув дивну лекцію одного дилетанта, який говорить, що всі хвороби хребта відсутні, їх немає, а все залежить тільки від одного — підвивиху першого хребця.

Але насправді ми нічого не знаємо-і лікувати не вміємо у зв’язку з цим. Я маю на увазі, що немає того, що ми називаємо патогенетичним лікуванням. Ось як, наприклад, від ковіда є вакцина-це патогенетична профілактика, ну або пневмонію лікують антибіотиками. А зі сколіозом ось так справлятися ми не вміємо. Але головний його симптом-викривлення хребта-усунути можемо. Дуже грубо, дуже незграбно, тому що це велика хірургія з крововтратою. Але це ми вміємо робити.

Однак є форми сколіозу, які не треба лікувати. Вони так слабо виражені, що ніякої проблеми для пацієнта не представляють.

– ви сказали, що викривлення хребта-це головний симптом сколіозу. А які є ще?

– дуже багато відбувається змін в організмі хворого. І ми ніколи не знаємо-це причина або наслідок сколіозу. І в серці, і в легенях, і в кишечнику. Але це вже при далеко-далеко зайшли формах. Ще зміни в нервовій системі, ендокринної. Швидше за все, це причина, але ми поки не можемо її зловити, щоб сказати, що ось сюди треба впливати таким ось чином, і тоді сколіозу не буде.

– з плином часу пацієнтів зі сколіозом стає більше або менше?

– ні більше, ні менше. Але є різниця в кількості хворих в залежності від регіону, різниця між націями.

– за яких умов сколіоз не потрібно лікувати?

– це слабкі, легкі форми. Будь-сколіоз протікає по-своєму. Є течія, яку ми називаємо злоякісним — коли дитина півтора-двох років вже з важким горбом, на який складно дивитися, особливо мамі, та й мені теж невесело буває від такого видовища. А є деформація, коли ну трохи на знімку видно. Така деформація не заважає жити, не створює ментальних проблем. Болів немає, косметичного дефекту немає, пацієнт живе спокійно.

Від ментальності багато що залежить. Комусь навіть легка форма здається страшною недугою, а комусь і так нормально.

Справа в тому, що сколіози ще за віком діляться: ранні, підліткові, у дорослих.

Коли кажуть, що сколіоз-це бічне відхилення, це неправильно. Хребет скручується навколо вертикальної осі-ось в чому механізм формування. І це скручування супроводжується деформацією у всіх трьох площинах. Звідси і вбік, і вперед, і назад. Всі лякаються пережиманий органів, але це виникає тільки при дуже важких, запущених формах, які зараз зустрічаються все рідше, на щастя. Ми встигаємо їх вчасно зловити, виправити і вже не доводити до таких пристрастей.

– ви сказали, що причини сколіозу невідомі. Тобто вчителі і батьки марно лякають дітей, що, якщо неправильно сидіти за партою, буде сколіоз?

– ніякого відношення до сколіозу неправильна посадка не має. Це пристрасть людства-шукати прості рішення складних проблем. Коли я читаю студентам лекцію, завжди питаю: “кому в дитинстві говорили мама, вчителька, доктор: сиди за партою рівно, а не то буде сколіоз?”піднімають руки всі. Тому що ось так простіше пояснити. Але насправді це не має нічого спільного з реальністю.

Ось є у мене на полиці чотири книжки, їх написав мій друг професор дудін, який вивчає походження сколіозу. Висновки такі, що в силу дуже складних механізмів, які повністю ми не можемо осягнути, відбувається розбалансування поздовжнього росту хребта і спинного мозку, яка включає нові дуже складні механізми, і формується ця дуга. Мабуть, це генетично детерміновано. Це дуже складний процес, який ми поки зрозуміти не в змозі.

– і передбачити на скринінгу або відразу після народження, чи буде у дитини сколіоз, неможливо?

– ні, абсолютно. Хоча бувають форми вродженого сколіозу, коли сколіоз вже в утробі матері. Це в силу відомих причин-неправильно розвинених хребців і дисків.

А ось коли мова йде про ідіопатичному сколіозі, то дитина народжується прямим, але рано чи пізно починається викривлення.

– на що батькам потрібно звертати увагу? коли вести дитину до лікаря?

– не треба панікувати, тому що терміновості в цих ситуаціях не буває. Це не ковид, не виразка. Зараз, через тиждень, через місяць нічого не зміниться.

Дивитися треба за тим, як дитина виглядає, наскільки у нього симетрично тулуб: надпліччя, трикутники талії, спинка. І якщо щось нерівно, важливо показати дитину фахівцеві, який займається саме деформацією хребта. І ніякої паніки. Ніякий. Треба просто йти до фахівця, обстежитися і приймати рішення. Найчастіше це буде або «йди додому, твоя дитина здорова», або «давайте будемо дитину спостерігати, а потім вже панікувати». Тут не повинно бути поспішності, жахів, залякування.

– що фахівець може призначити для лікування після спостережень і оглядів? корсет?

— корсет ми призначаємо тільки в певних випадках.

Все інше, що призначають пацієнтам зі сколіозом: масаж, лікувальна фізкультура, плавання — це все ніяким чином не може виправити деформацію. Це все загальне зміцнююче лікування, яке корисно саме по собі, як будь-якій людині корисно плавати і не сидіти годинами, щоб не захворіла спина. Але лікувальної функції це не несе, це занадто просто б було. Не можна зробити масаж – і вилікувати сколіоз.

Дуже багато, на жаль, поганих людей намагаються довести, що вони можуть виправити деформацію руками. Навіть до мене такі фахівці звертаються іноді, щоб я своїм ім’ям допоміг розкрутити їх бізнес. А коли просиш надіслати хоч одну рентгенограму вилікуваного хворого, листи від них припиняються. Довести дієвість методики ці люди не в силі, а нечесно заробляти гроші на страху — це будь ласка.

Масаж, звичайно, не робить хворому погано. Це корисно. Але не треба будувати ілюзій, що масаж виправить деформацію хребта. Ще гірше думати, що деформацію можна виправити мануальною терапією. Це серйозний розділ медичного знання. Я сам його вивчав, причому в серйозній школі, в новокузнецьку. Розділ важливий, але стосовно сколіозу мануальна терапія не може дати нічого.

– в якому випадку пацієнту зі сколіозом призначають операцію?

— сколіоз вражає приблизно 1% населення. Від цього відсотка ще один відсоток потребує хірургії, тобто це одна людина на кілька тисяч.

Деформацію хребта вимірюють на рентгенограмі. І якщо викривлення досягло 40, деякі фахівці вважають 45, градусів — це вже показання до операції. Крім того, показання — швидкість прогресування, больовий синдром, порушення дихальної функції і, найголовніше, бажання хворого.

– як проходить така операція?

– на хребет встановлюють особливу металоконструкцію. Вона містить в собі шурупи, гаки. Ставиться на хребет, розріз роблять ззаду. За допомогою такої конструкції деформація виправляється, і хребет фіксується в правильному положенні. Зазвичай деформацію повністю вдається виправити, принаймні зовні, а що вже там на знімку — неважливо, головне, щоб дівчинка відчувала себе прямою.

Потім робиться кісткова пластика, щоб все було нерухомо. Залізяку видаляти не треба, вона залишається на все життя. З нею можна робити все: жити, працювати, займатися спортом, народжувати дітей. Звичайно, не дуже здорово, що частина хребта стає нерухомою, але поки немає методу, який дозволяв би і виправляти деформацію, і зберігати рухливість.

– оперують тільки дітей? або дорослих теж?

— абсолютно всіх. У нас пацієнти до 50 і навіть старше. Повторюю: хворіють в основному жінки, і іноді така жінка виходить заміж, народжує дітей, а потім згадує, що у неї сколіоз, і біжить оперуватися. Питаю: “чому зараз?— – “ну ось так вирішила”. «”а чоловік що думає?» — «даХто б його запитував”»

Тому оперуємо всіх. Різниця в ефекті є, не дуже велика, але є. І стосується це не стільки результату, скільки ризику ускладнень. У дорослих ризик завжди вище, це неминуче.

Ускладнення бувають двох типів: загальнохірургічні і специфічні для цього методу. Для цього методу специфічний, наприклад, перелом металоконструкції. Іноді це взагалі ніякої проблеми не представляє: шурупів коштує більше 20, зламав