Фаланга – монстр з класу павукоподібних (16 фото)

0
472

Фалангами або сольпугами цих великих павукоподібних називають у нас в Росії. В інших країнах вони найбільш відомі як «верблюжий павук» (за пустельній середовища існування) або ж «скорпіон вітру» (з-за високої швидкості пересування).

У світі їх налічується близько 1000 видів. Характер цих павукоподібних повністю відповідає їх зовнішньому вигляду. До того ж вони надзвичайно ненажерливі. Так у неволі фаланга може їсти до тих пір, поки не лопне, в буквальному сенсі.

Фаланги, або сольпуги, або бихорки, або верблюжий павук (лат. Solifugae) — загін павукоподібних (Arachnida). Населяють посушливі області.

Фаланги — досить великі павукоподібні. Середньоазіатська фаланга, наприклад, досягає в довжину 5-7 сантиметрів. Їх тіло і кінцівки покриті довгими волосками. Щупальця-педипальпы, розташовані попереду, дуже схожі на кінцівки і виконують їх функцію.

Всі фаланги дуже рухливі і майже всі вони — нічні хижаки. Фаланги м’ясоїдні або всеїдні, харчуються термітами, бджолами, жуками-чернотелками, і іншими дрібними членистоногими, але також можуть вживати в їжу більш великих тварин, наприклад, ящірок.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Зовнішній вид сольпуг досить незвичайний.

Довжина їх тіла досягає 5-7 сантиметрів, але є і невеликі види, які не перевищують 15 мм. Все їхнє довге тіло покрите численними волосками і щетинками, які надають сольпуге ще більш загрозливий зовнішній вигляд.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Фаланги характерні для пустельних областей.

На території колишнього СРСР фаланги зустрічалися у Нижньому Поволжі, Калмикії, Північному Кавказі, Закавказзі, в республіках Середньої Азії, Казахстані. В Європі також відомі в Іспанії та Греції. Зустрічаються на південному березі Кримського півострова.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Фаланги в більшості активні вночі. Вдень вони ховаються в різних укриттях, під камінням, норах гризунів і інших тварин, або самі риють нори з допомогою хелицер, відкидаючи землю ногами. Деякі використовують одну і ту ж нору тривалий час, інші кожну ніч влаштовують нове лігво. Нічні види залучаються різними джерелами світла. У жарких пустельних районах фаланги нерідко приходять на світло багаття, купчаться попід ліхтарями, проникають в освітлені житлові приміщення.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Фаланги надзвичайно ненажерливі і поїдають самих різних тварин, з якими можуть впоратися, головним чином комах, а також багатоніжок, павуків, мокриць і ін. Вони виловлюють термітів, прогризаючи стінки їх будівель. Великі фаланги нападають на невеликих ящірок, пташенят дрібних птахів, дитинчат гризунів.

У сутичках зі скорпіонами при рівних розмірах супротивників зазвичай перемагає фаланга. Видобуток блискавично схоплюється, міцно утримується, розривається і розминається хелицерами. Деякі види відомі в Каліфорнії як опустошители вуликів. Вночі, пробравшись через льоток вулика, фаланга знищує велику кількість бджіл. Дно вулика покривається їх залишками, а фалагна з роздутим черевцем від великої кількості проковтнутої їжі не в змозі вийти з вулика через льоток. Зранку бджоли зажаливают її смерть.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Цікаво, що при атаці фаланга лякає супротивника гучним звуком, одержуваним при зіткненні і терті хелицер один про одного.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Завдяки специфічній формі тіла фаланги надзвичайно рухливі і маневрены. Окремі особини здатні розвивати швидкість 16 км/год. Це їх властивість зумовило походження одного з назв виду англійською мовою – «wind scorpion» («Скорпіон вітру).
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Фаланги воліють посушливий клімат і пустельну місцевість. Таким чином, найчастіше вони зустрічаються у найбільших світових пустелях. Дивно, але фаланги практично не поширені в Австралії.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Великої особини фаланги під силу прокусити шкіру людини і це робить фаланг небезпечними для людей. Справа в тому, що хоча у фаланг немає залоз, що виробляють отруту, та специфічних пристосувань для його впорскування, як у їхніх найближчих родичів – павуків і скорпіонів, але на їхніх щелепах часто залишаються фрагменти попередніх жертв, гниють і внаслідок цього – досить токсичні. При попаданні у відкриту рану при укусі утворилися в результаті розкладання речовини можуть викликати як місцеве запалення, так і загальне зараження крові. Сам по собі укус фаланги навіть без наслідків – річ неприємна і болюча.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Як загін фаланги мають наступні наукові назви: Solpugida, Galeodea, Solifugae Sundevall, Mycetophorae. З загальновживаних назв фаланг варто відзначити російські варіанти – бихорки, сольпуги – і англійські – wind scorpion, sun scorpion, camel spider, sun spider.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Так як фаланги найбільш поширені в пустельних областях, то і забарвлення у них підходяща для такої середовища проживання – піщано-жовта або буро-жовта, зустрічаються і більш світлі види. Кілька тропічних видів мають яскраве забарвлення.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Особливістю сольпуг є їх потужна розвинена трахейная система. Основні трахейні стовбури відкриваються парними дыхальцами на черевці у задніх країв другого і третього сегментів.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Ці павукоподібні у більшості випадків активні вночі, але є і сонцелюбиві види. Більшість сольпуг ховаються від денного світла в укриттях: під камінням, норах гризунів або ж самі викопують собі нірки.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

З настанням періоду розмноження самець знаходить самку з допомогою нюхових органів на педипальпах. Саме спарювання відбувається вночі. Самець випускає на поверхню грунту клейка речовина з сперматофорами, потім підхоплює його хелицерами і переносить в статевий отвір самки. Після цього йому краще скоріше забратися, так як самка після запліднення стає дуже рухомий і агресивною, і може з’їсти самця.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Через деякий час вона вирушає на спорудження норки, куди відкладає від 30 до 200 яєць. Розвиток ембріонів відбувається вже в яйцепроводах самки, тому з відкладених яєць вже незабаром з’являються маленькі сольпуги. До перших линьок вони практично нерухомі. Але після, їх нові покрови розчленовуються і тверднуть, а на тілі з’являються волоски. Самка знаходиться поруч з потомством, поки вона не зміцніє. Деякі припускають, що вона приносить їм їжу.
Фаланга – монстр из класса паукообразных (16 фото)

Відразливу картину обжерливості фаланг можна відтворити при утриманні їх у неволі. Якщо фаланзі надати необмежену кількість їжі, наприклад, підносити їй пінцетом комах, то вона наїдається настільки, що роздувається черевце і може навіть лопнути. Така приречена на загибель фалагна тим не менш, продовжує схоплювати і поїдати ту, що підноситься їй їжу, поки хелицеры не перестануть рухатися. В природі такі випадки, мабуть, виключені: наевшаяся фаланга зі збільшеним черевцем втрачає здатність ганятися за здобиччю, раніше ніж насититься надмірно.
Джерело