Скандинавія – країна таємничих легенд

0
510

Кожен раз, коли російські мандрівники починають ділитися своїми враженнями від знайомства зі Скандинавією, виникає безліч абсолютно протилежних тверджень. Хтось не може стримати захоплення і прагне знову і знову відправитися в тури в Скандинавію: покататися на лижах у Фінляндії, подивитися норвезькі фіорди або прогулятися прекрасним північним столицям. А хтось приходить в цілковите розчарування і стверджує, що зрозуміти цих замкнутих холодних людей «без пів-літри не можливо, та й це не завжди допомагає. Хоча, здавалося б, нам, росіянам, простіше зрозуміти скандинавські народи – своїх північних сусідів, але не тут то було. Як відомо, щоб зрозуміти менталітет мешканців країни, треба досить глибоко зануритися в її культуру. У цій невеликій статті ми пропонуємо вам познайомитися зі скандинавською міфологією. Можливо, це допоможе вам краще зрозуміти мінливості складу характеру скандинавів і наступного разу, коли ви вирушите в Скандинавію на поромі і будете розтинати холодні води Балтійського моря, вам відкриється щось нове про це дивовижному куточку планети.

Багато чого незрозуміло у скандинавських міфах чужинцям. Здаються вони занадто складними, суперечливими, перенасиченими божествами, героями, добрими і злими духами, загадковими істотами. Навіть дуже старанна слухач і читач не завжди може розібратися в подіях і перипетії, що відбуваються в міфах народів Скандинавії.
Племена, що жили в давнину на території Скандинавії, довгі полярні ночі мали багато часу для створення легенд і переказів. Морок, холод, розгул стихії за стінами житла мешканців Півночі розбурхували уяву стародавніх казок і слухачів.
Згідно скандинавської міфології, Один спочатку не входив у коло небесних богів. Він був мудрим ватажком героїв, воїном, поетом, жерцем, цілителем. Спочатку майбутній верховний бог скандинавів жив і здійснював свої подвиги на землях між Каспієм і Черноморьем. Так сказано в легенді.
Але ось одного разу його батько Бор закликав Одіна в північні землі:
— Вирушай у новий світ, де ти станеш володарем людей та їхніх богів. Померла цивілізація заборейцев. Їх небесні владики втомилися і занурилися в білі сни льодів і снігів…
— Але чи зможу я замінити їх? — скромно поцікавився Один. — Чи вистачить мені для цього сил і знань?
— Гідні цієї мети мудрість і могутність ти придбаєш в дорозі. Нелегким буде дорога до північних земель, але зате вона відкриє тобі багато таємниць дев’яти світів…
Треба зазначити, що в скандинавській міфології весь світ складався з дев’яти головних частин: Ванагейм об’єднував світ світлих духів — ванів; Альфгейм — світ доброзичливих духів — альфов; Мідгард — світ, населений простими смертними; Йотунгейм — обитель ворожих богів велетнів — йотунов; Муспелльсгейм — стихія вогню; Свартальфагейм — світ темних альфов; Нифльгейм — підземний світ карликів; Нифльгэль — світ смерті. Але найбільш значущим вважався Асгард — світ богів — асів.
У середньовічних творах — «Молодша Еда», «Сага про инглингах», «Пролог» та інших — є згадка, що аси на чолі з Одіном прибули з Азії або Передкавказзя.
Один не відразу погодився відправитися в північні землі, оскільки любив свій теплий, знайомий край. Але Бор все-таки зумів переконати сина.
— Там небо грає різнобарвними вогнями. Там навіть простий смертний чує, як по ночах перешіптуються зірки. Ти навчишся розуміти їх розмови і осягнеш мову землі, води, неба, вітру, звірів, птахів, риб і дерев. Не буде тобі спокою в країні під Полярною зіркою, але мирний доля — не твоя стезя. Іди назустріч таємниць і своїм подвигам!..
Можливо, так, якщо вірити переказам, напучував Бор свого сина. Можливо, саме так сприймали свою землю перші скандинави – суворий край, таємничий і мудрий, вдячний за кожне людське зусилля.
За матеріалами: Клуб “Вісім подорожей” http://888travel.ru