Цікаві факти про російської печі

0
325

Піч завжди була символом російської хати, важливою частиною житла. На Русі був навіть присвячений їй свято. Зараз піч майже забута. Нижче викладені деякі факти про цю частини культури слов’янського народу.

1. У печі раніше не тільки готували їжу, але і передбачали з її допомогою погоду. Сильна тяга свідчила про наближення морозів, а слабка – про сирої погоди. Показником швидких морозов був і червоний вогонь, в якому тріщали дрова. Якщо ж вогонь був білим, а дрова горіли тихо, значить потрібно чекати відлиги.

2. Складно повірити, але одна з найбільш користуються попитом професій в світі – пічник. Праця людей, які можуть побудувати добротні камін або піч, добре оплачується і досить затребуваний. Сучасні печі використовуються більше не для обігріву, а для декору.

3. Російська піч була досить велика. В неї легко поміщався двухведерный чавун. Нерідко вона займала чверть хати.

4. Петро I в 1718 році видав указ, згідно з яким жителям Петербурга слід припинити будівництво печей з трубами з дерева і курних печей. Через чотири роки став діяти і в Москві.

5. У XVIII-XIX ст. слов’янські пічники вважалися кращими в світі. Їх вироби були популярні по всьому світу: у Франції, Англії, Німеччині та інших країнах. Сьогодні ж печі в будинках ставлять, в основному, заради декору, але сучасні технології дозволяють встановити в будинку більш сучасні і технологічні печі-каміни. Великий асортимент печей-камінів на сайті drovami.com.ua/otopitelnye_pechi/pech-kamin/

6. Від інших печей російська відрізняється тим, що має горнило –варильну камеру у вигляді склепінчастого тунелю. Горнило нагрівається до температури 200°С, що дозволяє випікати в ній хліб.

7. Росіяни печі використовували і для приготування їжі, і для обігріву. Опалювальний сезон починався у середині осені – на Покрову, а закінчувався в середині весни – на Благовіщення. Печі топилися по-сірому і чорному. Стіни хати при цьому залишалися чистими.

8. Піч супроводжувала людей з першої до останньої хвилини життя. На ній люди народжувалися і на ній же помирали. Ще піч пов’язувала живих з душами предків. Під час застілля люди шепотіли в димохід імена померлих, запрошуючи їх таким чином за стіл. А на Осінні Діди (день поминання покійних) димар залишали відкритим. Саме за піччю у кацапів жив домовик.

9. Про важливої ролі печі в життя людей свідчить і фольклор. Наприклад, у казці «Гуси-лебеді» вона врятувала дівчинку і її братика від злих птахів Баби Яги, а казка «По щучому велінню» на печі пересувався Омелько. І саме на ній виріс і набрався сил російської богатир Ілля Муромець. Чимало складено про піч прислів’їв і приказок. Була вона і важливим атрибутом обрядів, що з її допомогою навіть лікували багато хвороб.