Цікаве про жарових самоварах (9 фото)

0
458

Самовар, який представляє собою пристосування для кип’ятіння води і приготування чаю, з часом став – поряд з балалайкою, матрьошкою, постолами, горілкою, квасом і т. д. – одним із символів Росії. До теперішнього часу в нашій країні існує ця тривала традиція чаювання з неодмінним використанням самовара. Причому не електричного самовара, а «класичного», жарового. Хіба може замінити потріскування в самоварном «глечику» ялинових шишок або березової скіпи шум працюючого від електричної мережі «чайника»?!

Перший запис про самоварі була виявлена в регістрі мідних виробів заводів Григорія Демидова за 1745 рік і в описах майна Онезького монастиря за 1746 рік, де серед інших предметів згадані «два самовара з трубою зеленої міді». Але задовго до цього часу в інших записах згадувалися – «казани з трубами».

Термін “самовар” був вибраний в якості визначення самовара не відразу, в різних містах Росії він називався на свій лад, припустимо: в Курську це був «самокипец», в Ярославлі – «самогар», у В’ятці – «самогрей».

Перша фабрика, хоча це не точна інформація, що була відкрита в 1766 році в Москві А. Шмаковим. Але справжню революцію в самоварном мистецтві справили туляки. Перша самоварная майстерня в Тулі була відкрита братами Лисицыными в 1778 році. За деякими іншими даними перша фабрика була Верхньо-Иргинская фабрика мідних виробів купців Осокиных.
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

Спочатку самовари продавалися на вагу, самовари були дороги і були доступні лише багатим людям.

Перші самовари виготовлялися з червоної і зеленої міді, мельхіору, а пізніше стали використовувати більш дешеві сплави типу латуні.
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

Розміри самоварів були різні: «егоїст» – на один стакан, «тет-а-тет» – на два. Найбільші самовари були в трактирах.
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)
Самовар “Егоїст”

Интересное о жаровых самоварах (9 фото)
Самовар “Тет-а-тет”

Існували і самовари, які брали в дорогу – вони виглядали як ящик або коробка зі зрізаними краями. Разом з самоваром в дорогу брався погрібець, який вкладалися чайник, графин з ромом, чайниця з чаєм, стакани, молочник і інші необхідні для чаювання предмети
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

Найдорожчими на сьогоднішній день вважаються самовари, виготовлені на початку минулого століття у майстернях Фаберже. Для їх виробництва використовувалося срібло, позолота. Також застосовувалися унікальні техніки карбування, выколотке, литва і просечке.
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

В Оружейній палаті знаходиться самовар, який був виготовлений для Петра I з прозорого кварцу.
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

Один з найбільш незвичайних самоварів у світі був показаний на Всесвітній промисловій виставці та Відні в 1873 році, самовар називався «Півень», ескіз для нього, розробив художник В. М. Васнецов. На даній виставці “Півень” отримав вищу нагороду. Дуже довгий час самовар перебував у користуванні заможного купця. Після жовтневого перевороту самовар зник і з’явився в 1925 році на Сухаревском ринку, він був куплений актрисою Е. Р. Андрєєвої для своєї колекції старовинних речей. Зараз відреставрований «Півень» знаходиться у фонді Російського музею.

Можливо, самий великий самовар, виготовлений в Україні, його висота 1,8 м, обсяг – 360 літрів, а важить він понад 300 кг., цей самовар працює в будівлі харківського залізничного вокзалу і може обслужити за день до 10 тисяч осіб. У дні, коли все місто святкує і гуляє, самовар виносять на центральну площу і пригощають гарячим чаєм всіх бажаючих.
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

Що стосується вибору самовара, то тут необхідно керуватися не стільки естетичними, скільки практичними міркуваннями, з яких матеріал має чи не першорядне значення. Починаючи з кінця XVII століття і до початку 1930-х рр. жарові самовари в нашій країні виготовляли з латуні, червоної міді і томпаку, причому найбільш поширеними були і залишаються самовари з латуні з-за вигідного співвідношення їх надійності і відносної дешевизни.

Різноманітність форм самоварів
Важливим критерієм при виборі самовара є форма виробу. Вона досить різноманітна, але найбільш міцними є самовари, які мають на своєму корпусі ребра жорсткості. До таких відносяться жарові самовари форми:
«Чарка»:
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

«Банку»:
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

«Ваза»:
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

«Жолудь»:
Интересное о жаровых самоварах (9 фото)

Більш привабливо виглядає виріб з кулястим, циліндричним або кубічним корпусом, однак під незначним зовнішнім механічним впливом воно може деформуватися, а сліди цього досить складно усунути. Необхідно звертати увагу на товщину стінок самовара (переважно товсті) і на спосіб його виготовлення. Найкращими вважаються ковані вироби, а не штамповані.
Перераховані характеристики і надають основний вплив на формування вартості самовара.

Відмінність самоварів за ціною
В даний час ціни на жарові самовари коливаються від 12 000 руб. до 24 000 руб. При використанні додаткових елементів декору – різьблення або рифлення на кришці, литих фігурних ручок, накладних гербів тощо, а також сріблення, золочення, інкрустації самоцвітним камінням – вартість може перевищувати 100 000 руб.
Якщо пощастить купити латунний жарової самовар, виготовлений на рубежі XIX – XX століть, то він ще зможе прослужити не одне десятиліття, а питання його придбання – це лише питання Вашого уподобання та обсягу портмоне.